Cinsel Sorunlar ve Cinsel Terapinin Önemi

cinsel sorunlar

Temelde neslin devamlılığını sağlayan üreme, doğumdan itibaren herkeste bulunan yaşamsal bir dürtüdür. Biz insanlar bu üreme dürtüsü ile cinsel hayatımızı şekillendiririz. Sevgi, aşk, karşı cinse olan çekim olarak adlandırdığımız unsurlar da bu dürtünün ortaya çıkardığı duygulardır. Kişiyi çeken karşı cins; aslında kişinin beğendiği, kendi neslini devam ettirmek ve genetik özelliklerini aktarmak üzere uygun bulduğu kişi olarak tanımlanabilir. Bu aslında tüm doğada da bu şekildedir. Karşı cinsi etkilemek için güç gösterisi yapan dağ keçileri, dişiyi etkilemek için tüylerini parlatan kuşlar; hep neslin devamlılığı için en iyisi, en sağlıklısı, en güçlüsü olduğunu kanıtlama ve yeni nesillere sağlıklı ve güzel genler aktarma üzerine kurulu bir düzen içerisindedirler. Tüm bu güzellik, güçlülük ve sağlıklı olma temelli karşı cinse olan yaklaşımlar; üreme yani cinsel birleşme için atılan adımlardır.

Tüm canlılar için bu denli önemli olan cinsellik, romantik ilişkilerin sağlıklı ve mutlu sürmesi için de en önemli öğelerden biridir. Bu doğal dürtünün ihtiyaçlarının karşılanması; çiftlerin birbirine olan cinsel yaklaşımı ve cinsel mutluluğu, ilişkiyi de mutlu kılmaktadır. Ancak kadın ve erkek için bazen çeşitli cinsel sorunlar, cinsel birliktelik açısından da sorun meydana getirebilmektedir. Bu durum hem ilişkiyi olumsuz etkilemekte hem de kişiler üzerinde bireysel problemleri beraberinde getirebilmektedir.

 

Cinsel Sorunların Psikolojik Sebepleri Nelerdir?

Her bireyin yaşadığı hikayeler kendine özeldir. Cinsel sorunların psikolojik nedenlerini anlayabilmek adına önce bireylerin sorunlarının kaynağını bulmak büyük önem taşır. Sıklıkla karşılaşılan cinsel problemlerin altında yatan sebeplerden bazıları;

  • Çocukluktan itibaren özellikle kız çocuklarına cinsellikle ilgili dayatılan geleneksel baskılar.
  • Ebeveynlerin cinsellikle ilgili baskıcı ve yanlış tutumları.
  • Geçmiş dönemde yaşanmış travmatik olaylar.
  • Eşler arasındaki problemler.
  • Geçmiş yaşantılar sonucu oluşan özgüven ve çekingenlik problemleri.
  • Çiftlerin cinsel istek ve beklentileriyle ilgili konuşmamaları.
  • Kendini feda şemasına sahip bireylerin kendi cinsel ihtiyaçlarından çok partnerinin ihtiyaçlarına yönelmesi vb… Cinsel sorunların bazı sebepleridir. Sebeplerin farlılığı gibi kadın ve erkeklerde görülen problemler de çeşitlilik göstermektedir.

 

Kadınlarda En Yaygın Görülen Cinsel Problemler Nelerdir?

Toplumumuzda özellikle kız çocukları cinsellik konusunda baskılandığı için, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla cinsel problemler görülmektedir. Cinsellikle ilgili az ve yanlış bilgiler ve evlilik öncesinde cinsellik yaşanmaması konusunda olan geleneksel tutum karşısında kadınlar, evlilik gecesi ilk kez yaşayacağı birliktelikte kendilerini baskılayabilmekte ve ilişkiden korkabilmektedirler. Bu durum da kadının istemsiz olarak kasılması, ilişkiye girememesi, ilişkiden tiksinmesi gibi semptomlarla var olan vajinismus sorununu ortaya çıkarabilir. Vajinismus, hem kadın hem de çift için zorlayıcı bir durumdur.

Kadınlarda yaygın olarak görülen bir diğer problem de orgazm bozukluğudur. Cinsel olarak uyarılmış bir kadının orgazm olamaması şeklinde tanımlanır. Yanlış cinsel bilgiler, kadının cinsellik konusundan uzak tutuluşu; kadının orgazm olmasını engeller. Erkeğin cinselliğinin daha önemli olduğu, erkek mutluysa kadının ikinci planda kaldığı düşünce kalıbı, orgazm bozukluğuna sebebiyet verebilir.

Cinsel ilişkiden tiksinme, cinsel isteğin az olması, cinsel uyarılma güçlükleri, ağrılı cinsel birleşme (disparoni) gibi problemler de kadınlarda görülen cinsel problemlerdendir. Fizyolojik olarak bir sorun olmamasına rağmen var olan cinsel problemlerin altındaki neden psikolojik problemlerdir. Cinsel travmalar, ebeveynlerin kız çocuklarına karşı cinsellik konusundaki yanlış tutumları, gebelikten korkma, özgüven eksikliği, cinsel ilişki konusunda kendini baskılama, rahat olamama, eşim yanlış anlar gibi düşünceler; kadınların sıklıkla yaşadıkları problemlerin başında gelmektedir.

 

Erkeklerde Görülen Cinsel Problemler Nelerdir?

Erkeklerde en sık görülen cinsel problemlerden biri ereksiyon bozukluğudur. Ereksiyon olamama durumuna ereksiyon bozukluğu diyebilmek için, cinsel ilişki için hazır olan bir erkeğin uzun süren cinsel birleşme denemelerine rağmen ereksiyon olamaması yani; penisinin yeterince veya hiç sertleşmemesi gerekmektedir . Bu problemin fizyolojik hariç psikolojik sebeplerinde genelde özgüven sorunları, kişinin eşini tatmin edemeyeceği konusundaki şüpheleri, yoğun ve stresli hayat ve cinsel travmalar olduğunu söyleyebiliriz. Sık görülen cinsel problemlerden biri de erken boşalmadır. Bu problemde erkek, cinsel birliktelik sağlandıktan hemen sonra veya çok kısa bir süre sonra kontrolsüz olarak (isteğinin dışında) boşalır. Bu durum hem erkeğin orgazm hazzını hem de partnerin doyuma ulaşmasını engellediği için ilişkide problemlere sebep olabilir. Aynı şekilde geç boşalma da erkekler arasında görülen cinsel problemlerdendir. Bu problemde de erkeğin orgazma ulaşabilmesi için cinsel ilişkide çok uzun zamana ihtiyacı olmaktadır.

Cinsel Terapinin Önemi

Mutlu bir birliktelik için; mutlu ve tutkulu bir cinsel hayat olmazsa olmazdır. Bu sebeple, cinsellik konusunda yaşanan psikolojik problemler varsa, çözümü için cinsel terapi büyük önem taşımaktadır. En önemlisi tüm tabuları yıkmak ve var olan cinsel problemleri yokmuş gibi davranmaktan vazgeçmektir.

Cinsel terapi, eğitimini tamamlamış ve alanında uzman bir psikolog veya psikiyatr eşliğinde gerçekleşir. Cinsel sorunun kaynağı bulunarak problemin kaynağı çözüme kavuşturulur, bu sebeple gerektiğinde bireysel danışmanlık önerilebilir. Cinsel terapi esnasında çiftlerle birlikte ve ayrı ayrı görüşmeler yapılabilir. Seans süreleri tamamen sorunun ne olduğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Cinsel terapi de diğer tüm terapilerde olduğu gibi gizlilik ilkesine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.

Cinsel sorunlarınızın olduğunu düşünüyorsanız bizimle www.psikolojiantalya.com internet sitemizi ziyaret ederek veya +90 0555 101 51 15 veya +90 552 606 22 26 telefon numaralarımızı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

 

Uzman Klinik Psikolog Demet Alkapar Balcı

Cinsel Sorunlar ve Cinsel Terapinin Önemi

Cinsel Sorunlar ve Cinsel Terapinin Önemi” hakkında 222 yorum

  1. À l’heure actuelle, les logiciels de contrôle à distance sont principalement utilisés dans le domaine bureautique, avec des fonctions de base telles que le transfert de fichiers à distance et la modification de documents.

  2. La compatibilité du logiciel de suivi mobile est très bonne et il est compatible avec presque tous les appareils Android et iOS. Après avoir installé le logiciel de suivi sur le téléphone cible, vous pouvez afficher l’historique des appels du téléphone, les messages de conversation, les photos, les vidéos, suivre la position GPS de l’appareil, activer le microphone du téléphone et enregistrer l’emplacement environnant.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.