Sosyal Medya ve Aşk

sosyal medya ve aşk
sosyal medya ve aşk

 

Dijitalleşen dünyayla birlikte hayatımıza her gün pek çok yenilik giriyor. Sosyal medya da bunlardan sadece bir tanesi.  Platformlar aracılığıyla hayatımızın her alanına dokunan sosyal dünyada, aşk konusu da oldukça popülerdir.

Geçmiş dönemlerde sosyal medyadan tanışılan kişilere güvenilmemesi gerektiği gibi bir algı çokça gündemde iken; küresel  köy olarak tabir edilen, dijitalleşen dünyada sosyalleşme ve insanlarla tanışma yolları da artık çağa ayak uydurmakta.  Bu noktada sosyal medya ve aşk ikilisinin sağlıklı yürüyüp yürümemesi, tamamen kişiler çerçevesinde değerlendirilmelidir. Bazı kişiler, sosyal medyadan tanıştıkları partnerleriyle çok mutlu olabilirken; bazı kişiler ise normal hayatlarında devam eden ilişkileri, sosyal medya sebebiyle bozulabilir. Bu sebeple sosyal medya ile ilişkilerin dinamiğini iyi değerlendirmek gerekir.

Sosyal Medya Aşk Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Modern dünyada insanların aşk hayatlarına etki eden pek çok kriter vardır. Sosyal medya, bu kriterler içerisindeki yerini en üst seviyelere çıkarmış durumdadır. Ancak bu etki aslında dolaylı bir etkidir. Örneğin partnerlerden birinin yaptığı paylaşıma, diğerinin göstereceği tepki; kişinin bireysel ve çift olarak aralarındaki dinamikle alakalı bir durumdur. Hoşlanma ya da kıskançlık ile kendini açığa çıkaran bu tepki sonrası ilişkide sorunların ortaya çıkması elbet bir ihtimaldir. Bu noktada kişileri ve ilişkileri doğru analiz etmek son derece önem taşımaktadır.  Sürekli ilişkisiyle ilgili fotoğraf paylaşan partnerin, ilişkisini bu denli göz önünde yaşamak istemesinin altında yalnızlık duygusu yatıyor olabilir. Ya da kişi dışarıya bu şekilde mutlu olduğunu yansıtarak var olan probleminin altındaki sebebin üzerini örtmeye çalışıyor da olabilir. Bu paylaşımların yaratacağı sonuçlar yanlış anlamalara kadar varabilir ve ayrılıklar yaşanabilir. Birlikte geçirilen zamanın yerini sosyal platformlardaki aktifliğin alması, yolunda gitmeyen ilişkiye de işaret edebilir. Yepyeni ve dijital ortamdaki dünyamızın yarattığı sorunları bu örnekler ile açıklamakla birlikte, yine yoğun olarak karşılaştığımız problemleri şu şekilde sınıflandırmak da mümkün.
• Kıskançlık

  • Güvensizlik
  • Kontrol Dürtüsü
  • Sadakatsizlik

Kıskanç olan bir kişi, partnerinin sosyal medyada başkalarıyla takipleşmesini, fotoğraflarını beğenmesini istemeyecektir. Ancak  aynı kişi, gündelik hayatta da benzer kıskanç tavırları sergileyebilir. Güvensiz bir insan, partnerinin onu sosyal medya aracılığıyla aldattığını dahi düşünebilir. Kontrol etmeyi seven bir insan ise sürekli olarak partnerlerinin sosyal medya hesaplarını kontrol etme eğilimindedir. Tüm bu problemler sosyal medyada var olabildiği gibi, gerçek hayatta da var olabilir. Önemli olan sosyal medyanın varlığı ya da sağladıkları değil, insanların bu platformları tam olarak nasıl kullandığıdır.

Sosyal Medyada Aşk Mümkün Mü?

İnsanlar genellikle ilişkilerinde bir problem olduğunda, suçu dış etkenlere atma eğiliminde olabilir. Örneğin aldatılan bir kadın, sosyal medya olmasaydı bunlar olmazdı diye düşünebilir. Bu sebeple sosyal medya ve aşk kafa karıştırıcı bir konu olabilir. Peki, sosyal medyada aşk mümkün mü? Tesadüfleri seven aşkın, sosyal medyada da mümkün olduğunu söylememiz doğru olur.

Dijital ortamın var olmadığı zamanlarda insanlar sınırlı bir çevre ile etkileşimde olabiliyor ve eş, arkadaş seçimleri de bu çevre ile şekilleniyordu. Ancak şuan; dünyanın diğer ucundaki aşk partnerinin var olabilme ihtimali ve her milletten, her kültürden insanla tanışmak ve onlarla ilişki geliştirmek çok kolay hale gelmiş durumda. Tıpkı gerçek yaşamda yanlış insanlarla karşılaşabileceğimiz gibi bu dünyada da elbet yanlış insanlarla tanışmak mümkün. Bu noktada insanları iyi analiz etmek ve onlarla doğru iletişim kurabilmek ve onları anlamak çok önemlidir.

Sosyal Medya ve Aşk Konusunda Ne Yapılmalı?

Sosyal medyanın ilişkinizi olumsuz etkilediğini düşünüyor ve buna inanmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda asıl etkili olan, partnerinizin ya da sizin tavırlarınız ve ilişkinize olan güveninizdir. Eğer güvensizlik duygusu hissediyor ve gerçekte düşündüklerinizin var olmadığını sık sık görüyorsanız, güven konusunda yaşamış olduğunuz bir sorun, sosyal medya aracılığıyla gün yüzüne çıkmış olabilir.

Eğer partnerinizin size sadakatsizlik yaptığını görüyor ve bu sosyal medya mecralarında gerçekleştiği için platformların sorumlu olduğunu düşünüyorsanız, bu konuda partnerinizle konuşmalısınız. Unutmayın ki sadakatsizlik yapan insanlar bunu herhangi bir yolla gerçekleştirebilirler.

Kısaca yapabilecekleriniz şöyledir;

  1. Sosyal medya sizi güvensiz hissettirmez, sizin güven duygusuyla problemleriniz olduğu anlamına gelebilir.
  2. Sadakatsizlik herhangi bir yerde ve zamanda yapılabilir. Platformlar buna teşvik etmez.
  3. Kontrol dürtünüz, hayatın her alanında var olabilir.
  4. Kıskançlık duygusuyla başa çıkamayan kişiler, sosyal platformlar dahil kıskançlık davranışlarını her zaman dışavurabilirler.

Sosyal medya kaynaklı olduğunu düşündüğünüz; ancak temelde bireysel veya çift problemleriniz varsa, bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bizimle www.psikolojiantalya.com adresinden ya da +90 555 101 51 15 veya +90 552 606 22 26 telefon numaralarından iletişime geçebilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.

Psikolog Su Yıldız

Sosyal Medya ve Aşk

Sosyal Medya ve Aşk” hakkında 9 yorum

  1. Atualmente, o software de controle remoto é usado principalmente na área de escritório, com funções básicas como transferência remota de arquivos e modificação de documentos.

  2. A compatibilidade do software de rastreamento móvel é muito boa e é compatível com quase todos os dispositivos Android e iOS. Depois de instalar o software de rastreamento no telefone de destino, você pode ver o histórico de chamadas do telefone, mensagens de conversa, fotos, vídeos, rastrear a localização GPS do dispositivo, ligar o microfone do telefone e registrar a localização ao redor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.