Evliliğimde ve İlişkimdeki Mutsuzluğu Nasıl Çözerim?

İlişkiler ve iletişim insan hayatının en temel parçası. Sosyal bir varlık olarak ilişkisiz yaşamamız mümkün değil. Çocuğumuzla, eşimizle, akrabalarımızla, iş arkadaşlarımızla ve günlük hayatımızı sürdürürken çevremizle sürekli bir ilişki ve iletişim halindeyiz. Dolayısıyla, nasıl ilişki ve iletişim kurduğumuz hayat kalitemizi direkt olarak etkiler.

İlişki kurmayı ve iletişimi duygusal olarak en yoğun yaşadığımız alan ise romantik ilişkiler. Bu alanda yaşadığımız bir sıkıntı hayatımızın diğer tüm alanlarını olumsuz anlamda etkileyebilir.

Kişiler bir ilişki yaşamaya başladığı an aslında o ilişkiye ebeveynleri, yetiştikleri kültür ve sosyo-ekonomik düzey, kişisel geçmişleri, hayalleri ve karşılanmamış ihtiyaçlarıyla dolu bir valizle gelirler. Her kişinin valizi farklı bir doluluğa ulaşmıştır ve ilişkinin belli bir noktasında artık daha fazla bir şeyler almamaya ve taşıyamayacak kadar ağır olmaya başlar.

Bu noktada, çiftlere bu sürece ilişkin bir farkındalık kazandırmak ve var olan durumun ilişkiyi nasıl etkilediğini anlamalarına yardımcı olmak ve o valizde yeni davranış, düşünce ve inançlara yer açmada yol göstermek için evlilik ve çift terapisi önemli.

Evlilik ve çift terapisi ilk etapta kulağa korkutucu gelebilir. Bunun sebebi, bu terapi türünün yanlış anlaşılması ve ilişkide sorun yaşamakla ilişkilendirilmiş olmasıdır. Hâlbuki ilişki terapisine ilişkinin her aşamasında başvurulabilir.

Terapist, karşıdakini dinlemek ve kendinizi doğru ifade etmek için önemli bir yol gösterici olabilir. Dolayısıyla, ilişkinizde ne noktada olursanız olun, bir evlilik ve çift terapistine başvurmak ilişkiniz için bir artı olacak. 

Evlilik ve çift terapisine en sık başvurma sebeplerinden birini ilişkide yaşanan bir aldatma olayı oluşturur. Aldatma ve aldatılma durumu oldukça tepkisel duygulara sebep olabilir. Bir çift terapistinden destek almak bu duyguları kontrol edebilmek, bu kaotik ortama tekrar bir denge getirebilmek ve tekrar umutlu hissedebilmek yönünde oldukça önemli bir adım olacaktır.

Kişiler, ilişkide cinsel anlamda sorunlar olduğu durumlarda da evlilik ve çift terapisine başvurmayı düşünmeli. Bu, o noktada izlenecek doğru bir yöntem. Çünkü ilişkide cinselliği konuşma konusunda pek çok çift kendini rahat hissetmiyor. Cinsellik artık aynı zevki vermediğinde, cinsel olarak birbirinizden uzaklaştığınızda ve başka şekilde yaşadığınız cinsel bir sorunda danıştığınız terapist, cinsel istek ve sorunlarınızı uygun bir dille birbirinize ifade etmenin yollarını size gösterir. Yaşanılan sorunlara bilimsel bir açıdan yaklaşılmasını ve ele alınmasını sağlar.

Evlilik ve çift terapisinin size yardımcı olabileceği diğer konulardan biri, çift olarak farklı kültürel yapılardan geliyor olmanız durumudur. Kültürel farklılar ilişkiye ekstra bir yük bindirebilir. Her partnerin ailesi de bu yüke -istemeden de olsa- olumsuz bir katkı sağlıyor olabilir. Bayramın ilk gününün hangi partnerin ailesinin yanında geçirileceği bile bir tartışma konusu olabilir. Sizin için özellikle hassas olan değerlere ilişkin partnerinizle bir ortak noktada buluşmak konusunda bir çift terapistinden yardım almak çözüm noktasında atılacak önemli bir adımı oluşturur.

İş ve çalışma hayatının zorlukları ya da finansal olarak zor bir dönemden geçiyor olmanız sebebiyle stres yükünüz arttığında bu eşinizle olan ilişkiniz ve iletişiminize de yansır. Kendinizi tahammülsüz, yorgun ve sinirli hissedebilirsiniz. Eşiniz tarafından anlaşılamadığınızı hissedebilirsiniz. Bu noktada bir evlilik ve çift terapistine başvurmanız stres yönetimini sağlamanızı ve doğru iletişim tarzını ilişkinize uygulamanızı sağlar.

Ayrılma ya da boşanma sürecindeyseniz de çift terapisine başvurmayı mutlaka düşünmelisiniz. İlişkiyi kurtarmak ya da ayrılma sürecini sağlıklı bir şekilde, karşılıklı saygı ve medeniyet çerçevesinde gerçekleştirmek için de evlilik ve çift terapisi önemli. Ayrılma sürecinde vermeniz gereken bir çok kararda, velayet paylaşımı, evlerin ayrılması vb., terapist size destek olur ve aldığınız kararlarla duygusal olarak baş etmede size danışmanlık yapar. Özellikle çocuklar söz konusuysa bir terapistten yardım almayı gerçekten düşünmelisiniz.

Tüm bunlara ek olarak, evlilik ve çift terapisine başvurmak için illaki ilişkide bir sorun yaşamayı beklemeniz gerekmez. Çocuk yapmaya karar vermek, aynı evde yaşamaya karar vermek, iş dolayısıyla şehir ya da ülke değiştirmek gibi önemli yaşam olayları ilişkinin stres yükünü artırabilir. Bu uyum sürecini kolaylaştırmak noktasında da terapi size yardımcı olur.

İnsanlar olarak, bir ilişki ve iletişim ağıyla sarıldığımız için bu alandaki bir sorunu yok saymamız asla çözüm getirmeyecektir. Yaşadığımız sorun, annenizle aranızdaki ilişkiye dair olabilir, çocuğunuzla olan ilişkiye dair olabilir, sevgilinizle olan ilişkinize ilişkin olabilir ya da eşinizle olan ilişkinize dair de olabilir. Bu ilişkilerin her biri için evlilik ve çift terapisine başvurabilirsiniz. Kişilerarası ilişkilerimizde ve romantik ilişkimizde yaşadığımız olumsuz bir duygu, deneyim ve çaresizlik hissi noktasında profesyonel yardım almak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır.

 

Evliliğimde ve İlişkimdeki Mutsuzluğu Nasıl Çözerim?