Cinsel Terapi Nedir? Neleri Kapsar?

çift terapisi

çift terapisi

Cinsellik, toplumumuzda her daim yıkılması zor olan tabulardan bir tanesi olmuştur. Kültürel ve dini faktörlerin baskı olarak kendisini yoğun şekilde hissettirdiği cinsel konular, insanlar arasında bir tabu olarak kaldığı sürece sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmanın önüne her daim engeller çıkmaktadır.

Cinsellik konusu konuşulması tercih edilmeyen, kadın ve erkek tarafından irdelenmeden yaşanılan bir durum oldukça cinsel konularda mutluluk, çiftler arasında rahat paylaşım bir o kadar zorlaşmaktadır. Mutlu bir evliliğin en önemli unsurlarından olan cinsellik için yapılması gereken, sorun yaşanan durumlarda geciktirmeden mutlaka bir uzmandan cinsel terapi almaktır.

Çünkü toplumumuzda üzerine konuşulması “ayıp” olarak görülen ancak vücut sağlığımız kadar önemli ve değerli olan cinsel sağlığımızdaki bozukluklar için cinsel terapi almak oldukça makul bir ihtiyaçtır. Kadınların ve erkeklerin çift olarak cinsel yönden birbirini tamamlayabiliyor olması, birbirleriyle kurdukları uyum ilişkisiyle birlikte tarafların bireysel olarak cinsel konularda bir soruna sahip olmamasıyla da ilintilidir.

Çiftler arasında ortaya çıkan cinsel sorunların kaynağı oldukça çeşitlilik gösterir. Sorunun kaynağında ilişkiyle ilgili problemler olabileceği gibi, cinsel uyumsuzluk ya da yoğun hayat temposunun getirdiği getirdiği zamansızlık ve enerjisizlik ya da metabolik sorunlar da olabilir. Ancak sorun yaşanan konu ne olursa olsun, alanında yetkin bir cinsel terapi uzmanı eşliğinde yürütülen seanslar ile mutlaka olumlu sonuç alınmaktadır.

Bu sorunların normal şartlarda kısa dönem içerisinde aşıldığı düşünülse de, bazı çiftler için bu durum giderek uzayarak artık ciddi bir sorun haline dönüşmektedir. Yani taraflardan birinin ya da her ikisinin cinsel durumlarla alakalı sıkıntılar yaşaması, artık ikili arasında bir rahatsızlık halini almakta ve durum profesyonel bir yardım alınması gereken süreçlere taşınmaktadır. Bu noktada da çiftlerin hayatına profesyonel cinsel terapi yardımı girmektedir.

Cinsel Terapi Süreçleri Neleri Kapsar?

Çiftlerin birbirleriyle ilgili cinsel şikayetlerinin çözümünde, hem duygusal hem de davranışsal açıdan neler yapılabileceği tespit edilerek uzman terapist tarafından o noktalara yoğunlaşılmaktadır. Öncelikle uzman, çiftin bu terapiye başvurmalarına neden olan sorunun ne olduğunu taraflardan detaylarıyla dinler. Ardından sorunun tam olarak fiziksel nedenlerden mi kaynaklandığını yoksa psikolojik bir problemin mi baş gösterdiğini anlayarak, hangi noktayla alakalı sorun varsa çiftler ile birlikte terapi yoluyla varılacak hedefi belirler.

Cinsel terapi süreçleri aşamasında bu anlatılanlardan sonraki kısım, belirlenen problemin ortaya çıkmasındaki etmenlerin bir sorun olmaktan çıkarılması üzerine çalışılmasıdır. Örnek verecek olursak; ilişkide bulunan tarafların fiziksel özellikleri, cinsellik kavramları arasında yanlış bilinenlerin ortaya çıkarılması, kültürel farklılıkların ortaya çıkarılması, uyum sorunlarının belirlenmesi gibi süreçlerden geçilerek bu sorunların artık var olmayacağı bir ilişki içerisinde cinsel konuların deneyimlenmesi hedeflenmektedir. Bu deneyimler için de açıklığa kavuşturulan ve artık daha berrak olunan cinsel durumlarla ilgili çiftlere “aşk oyunları” adı verilen egzersizler önerilmektedir.

Alınan bu terapilerin sonucunda, cinsel konulardaki tüm sorunların ortadan kalkması biraz çiftlerin istekli ve kararlı oluşuna biraz da ortadaki sorunların ciddiyetine göre zamana yayılmaktadır. Bazı çiftlerin cinsel problemleri kolaylıkla çözüme kavuşurken, bazılarınınki biraz daha ilişkisel sorunların yoğunluk göstermesi sebebiyle zaman almaktadır. Ancak durum her ne olursa olsun, doğru noktaya değinen ve taraflar için doğru terapiler veren cinsel terapi uzmanı eşliğinde mutlaka ve mutlaka olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

Psikoloji Antalya ile Cinsel Terapi Çalışma Alanları

Kurumumuz nezdinde yer alan uzman terapistlerimiz, cinsel sorunlarla ilgili danışmanlık almaya gelen çiftlere ya da bireylere cinsel soğukluk, isteksizlik, vajinismus, cinsel tiksinti bozukluğu, erken boşalma, ağrılı cinsel ilişki, geç boşalma, orgazm problemleri, mastürbasyon bağımlılığı, sertleşme sorunu ve cinsel kimlik bozuklukları gibi konularda profesyonel olarak destek sağlamaktadırlar.

Uzman Klinik Psikolog Sibel Dinç Çalışkan

Cinsel Terapi Nedir? Neleri Kapsar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.