Sorunlu İlişkiler Kurtulur Mu Yoksa Sonlanmalı Mı?

Sorunlu İlişkiler Kurtulur Mu Yoksa Sonlanmalı Mı?

Sorunlu İlişkiler Kurtulur Mu Yoksa Sonlanmalı Mı?

Güzel başlayan ilişkilerin pek çoğu yolunda devam ederken, kimi ilişkiler ise çeşitli sorunlar yaşayarak zaman içerisinde içinden çıkılmaz hale gelir. Sorunları ile birlikte devam eden sorunlu ilişki, çift için beraber yaşamayı zorlaştırır ve çok daha önceki evrelerde sonlanması gereken bu birliktelik, zorunlu devam etmesi halinde mutsuz bir hayatı da beraberinde getirir.

Sorunlu ilişki; mutluluktan uzak bir ilişkidir. Sadece çiftlerden birinin ilişki içerisinde sorun yaşayarak mutsuz olması; ortada büyük veya küçük, çözülmesi gereken bir probleme işarettir. Birliktelik harici bireysel mutsuzluk dahi yaşansa, bu durum ilişkiye de yansır ve tek kişilik problem iki kişinin çözmesi gereken bir problem haline dönüşür.

Sorunlu İlişkilerin Kaynağı Nedir?

Sorunlu ilişkilerin altında yatan pek çok sebep vardır.

En yaygın sorunlar;

Çiftlerden birinin veya ikisinin geçmiş yaşantılarındaki travmaları
Olumsuz ilişki deneyimleri
Özgüvensizlik
Baskıcı ebeveynler tarafından yetiştirilmiş olmak
Cinsel problemler
Ailelerin çiftin ilişkilerine müdahale etmesi

Bipolar, obsesif kompulsif bozukluk, öfke kontrolsüzlüğü, iletişim problemleri, kişilik bozuklukları gibi bireysel sorunlar… Sorunlu ilişkilerin en derindeki nedenleri olabilir.

Burada çiftler özelinde birkaç örnek ile konuyu biraz daha detaylandırabiliriz. Örneğin; partnerini ezmeye, kusurlarını yüzüne vurmaya çalışan bir bireyin ilişkiyi mutsuzlaştırmasının nedeni; özgüvensizlik veya geçmiş yaşantısında başkalarının kendisine aynı şekilde davranması olabilir. Aşırı baskıcı, kıskanç bir birey olmak ve baskıcı ebeveynler tarafından yetiştirilmiş olmak bir diğer örnek olabilir. Cinsellikten kaçan bir bireyin yaşamış olduğu travma veya toplumsal baskı sebebiyle yaşadığı bir sorun da örnekler arasında sayılabilir. Veya ‘’ilişkimizde her şey çok rutin; sorunumuzun olmaması da sorun haline geldi.’’ Diyen çiftler de olabilir. İlişki içinde çok sayıda sorun yaşanarak ilişkinin ilerleyişi tamamen durmuş olabilir. Elbette bu saydığımız pek çok örnek bizlere, her ilişkinin dinamiğinin birbirinden farklı olduğunu söylemektedir. Eğer sorunlar, hem ilişkiyi hem de çiftin arasındaki sevgi ve bağlılığı etkiliyorsa ilişkinin sonlanması kaçınılmaz hale gelir. Ancak ilişkide çiftler; sorunları aşacak gücü kendilerinde bulmaları halinde, ilişkinin kurtulması için her zaman bir umut var demektir.

İlişkiye olumlu bir adım atmak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz;

• Haksız olduğunuzu kabul etmekten çekinmeyin ve her zaman çözüm odaklı olun.

• Problemlerinizi sakin bir zamanda konuşarak çözüme kavuşturun.

• Partnerinize değer verdiğinizi hissettirin.

• Sürprizlerle ilişkinizi sıcak tutun.

• Cinselliğinize önem verin.

• Birbirinizden ayrı aktiviteler yapın ve yeni hobiler edinin.

Sorunlu ilişkinizi kurtarmak için yukarıdaki yolları deniyor ancak partnerinizle aranızdaki sorunlar çözüme kavuşmuyorsa, çift ve aile danışmanlığıkapsamında sorunlu ilişkinizin esas kaynağı tespit edilmeli ve ana problemin ilişkiye nasıl yansıdığı ele alınmalıdır. Gerekiyorsa bireysel danışmanlık ile desteklenerek problemin ana kaynağı çözüme kavuşturulmalıdır. Burada alternatif olarak ilişki danışmanlığı ile de devam edilebilir.

İlişkinizle ilgili sorunlara profesyonel destek için bizimle  www.psikolojiantalya.com internet sitemizi ziyaret ederek veya +90 0555 101 51 15 veya +90 552 606 22 26 telefon numaralarımızı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog – Kemal Erbay Evci

Sorunlu İlişkiler Kurtulur Mu Yoksa Sonlanmalı Mı?

Sorunlu İlişkiler Kurtulur Mu Yoksa Sonlanmalı Mı?” hakkında 368 yorum

  1. Quando você esquecer a senha para bloquear a tela, se você não inserir a senha correta, será difícil desbloquear e obter acesso. Se você achar que seu namorado / namorada suspeita, você pode ter pensado em hackear o telefone Samsung dele para obter mais evidências. Aqui, iremos fornecer-lhe a melhor solução para descobrir a palavra-passe do telemóvel Samsung.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.