Korona Virüs Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nasıl Etkiliyor?

Korona virüs

Korona virüs

Obsesif Kompulsif bozukluk; obsesyon ve kompulsiyon kelimelerinden meydana gelmiş olan psikolojik bir tanımlamadır ve kaygı kökenli psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Obsesyon; saplantılı düşünce veya dürtüler, kompulsiyon; tekrar eden davranışlar anlamına gelmektedir.

OKB sonucu sürekli tekrar eden düşüncelere sahip olan kişi, bu düşüncelerin kendini rahatsız etmesinden dolayı tekrar eden davranışlarda bulunur. Örnek vermek gerekirse; kişide kirlenme korkusu ile sürekli el yıkama veya duş alma, ev yanar korkusu ile tekrar tekrar ocağın altını kontrol etme, hırsız girer korkusu ile sürekli kapıyı kontrol etme, her şeyin düzenli olması için simetrik düzenlemeler yapma gibi eylemler vardır. Kişi, zihninde sürekli yer eden bu düşüncelerden eylemleriyle kurtulmaya çalışır.

Bugün, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs adında bir gerçekle karşı karşıyayız. Sosyal medyada, haberlerde, basında ve her yerde gündem korona virüs ve korona virüsten korunma yöntemleri… Bu hastalığın çok bulaşıcı olduğu; bazı kişilerde hafif, bazı kişilerde ağır semptomlar gözlendiği bilgisi, her gün açıklanan vaka tabloları, yoğun bakım ve entübe sayıları toplumun büyük bir kesimini tedirgin eder durumda. Toplumun büyük kesimine negatif etki eden bu konular; bireylerde korona virüsün kendine de bulaşacağı korkusu ile sürekli el yıkama, her yeri abartılı ve sürekli dezenfekte etme isteği gibi davranışlara sebep olabiliyor.

Abartılı Kaygı OKB Rahatsızlığını Tetikler

Bu zor günlerde, korona virüsün zihninizi de bedeninizi de ele geçirmesine fırsat vermeyin. Kalabalık ortamlardan uzak durarak, maske, mesafe ve gerektiği kadar hijyen kurallarına uyarak kendinizi koruyabilirsiniz. Korona virüs gündemiyle ilgili sosyal medya veya haber kaynaklarında sıklıkla araştırma yapıyorsanız ve zihninizdeki düşünceler sürekli olarak bu konu üzerindeyse, bu davranışlar OKB’ye sebep olabilir.

Çözüm olarak; kendinizi haber kaynaklarından biraz soyutlayıp tedbirlerinize normal hayat akışınızda devam ederseniz bu davranışların sürekli hale gelmesini önleyebilirsiniz. Normal hayat akışınızda bu davranışlar hala kendini yineler şekilde seyrediyorsa, bir uzmandan destek alarak sorunu büyümeden çözebilirsiniz.

Korona Virüs Obsesif Kompulsif Bozukluğu Nasıl Etkiliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.