Cinsel Terapi Nedir?

CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Her insanın bedensel ve ruhsal mutluluğunun yolu sağlıklı bir cinsel hayattır. Tekrardan mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşam oluşturmak için, cinsel sorunların nedenlerinin araştırılması çok önemlidir. İşte cinsel terapinin amacı da budur. Cinsel sorunlar bir cinsel terapist yardımıyla baş edilebilir, dolayısıyla danışana tatmin edici cinsel hayatını tekrardan geri kazandırılmaya çalışılmaktadır.

CİNSEL TERAPİST KİMDİR?

Cinsel terapist öncelikle sizi ve partnerinizi dinler, hem sizi hem de sorununuzu anlamaya çalışır. Başvurmanıza neden olan sorunun önemli detaylarını öğrendikten sonra cinsel terapist size bir cinsel terapi programı hazırlar. Cinsel terapi seanslarının bir kısmında çift bir arada, bir kısmında ise ayrı olarak terapiye alınır.

Cinsel terapi gören kişiye veya çifte çeşitli ödevler verilir. Ödevlerin nasıl yapılması gerektiği her seansta terapist tarafından anlatılır. Ödevler arasında çeşitli nefes, gevşeme, dokunma egzersizleri, odaklanma, odaktan uzaklaşma, duyusal egzersizler bulunmaktadır.  Cinsel terapide başarı tamamen kişinin veya çiftin ev ödevlerini yapmasına bağlı olup, ödevler terapistin anlattığı şekilde yapıldığında kesin olarak çözüme ulaşılmaktadır.

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU NEDİR?

Cinsel birleşmeyi zorlaştıran, bazı durumlarda ise imkânsız hale getiren, cinsellikten zevk almayı engelleyen, kişinin ve partnerinin hem cinsel hem de günlük yaşamında sıkıntılara yol açan problemlerin genel adına cinsel işlev bozukluğu denilmektedir.

Bu problemler cinsel ilişkinin herhangi bir aşamasında ortaya çıkarak bazen eşlerden birinin, bazen her ikisinin cinsel haz almasını engelleyebilir. Bazense eşlerden birinin olumsuz bedensel hisler (ağrı, acı, sancı gibi) hissetmesine neden olabilir. Bütün bunlar kişinin cinsel yaşamını, evliliğini etkilemektedir. Çiftlerin ilişkilerini olumsuz etkileyerek birbirleri ile olan iletişimin de bozulmasına yol açabilir.

Sıkça karşılaşılan cinsel işlev bozukluları ise; Vajinismus, Cinsel Uyarılma Bozukluğu, Orgazm Bozukluğu, Cinsel İsteksizlik, Erken Boşalma, Sertleşme (Ereksiyon) Bozukluğudur.

Uzman Klinik Psikolog Seren Akman
Cinsel Terapi Nedir?