Aynaları Seviyorum

AYNALARI SEVİYORUM

Aynaya baktığınızda bedeninizin görünüşü ile ilgili nasıl hissediyorsunuz Bedeninizin görüntüsünden memnun musunuz? Sık sık tartıya çıkıp kilonuzu kontrol eder misiniz? Başkalarının görünüşlerine sık sık imrenir misiniz? İnsanların vücudunuzu görebileceği yerlerden (havuz, deniz, soyunma odaları) kaçınır mısınız? Televizyonda, internette ya da gazetelerde çekici insanların resimlerini gördüğünüzde kendi bedeninizle kıyaslar mısınız? Vücudunuzun şeklini değiştirmeyi (estetik, egzersiz vb.) sık sık düşünür müsünüz?  Bu soruların cevapları, bedeninizle ne kadar barışık olduğunuzu yani beden algınızın nasıl olduğunu gösterir.

Kendi fiziğinizi nasıl gördüğünüze ve diğer kişiler tarafından nasıl görüldüğüne yönelik inancınıza beden algısı denir. Beden algınızla bedeninizin gerçek durumu arasında belli bir tutarlılığın olması ve bundan memnun olmanız olumlu bir beden algısına sahip olduğunuzu göstermektedir.   Yapılan pek çok çalışma günümüzde pek çok kişinin, özellikle de kadınların bedenlerinden memnun olmadıklarını göstermektedir. Son yıllarda beden algısına yönelik yapılan çalışmalar bize önemli sonuçlar sunuyor… İşte size birkaç araştırmanın özeti:

 • Kadınlar kendi bedenlerini erkeklere göre daha az beğeniyorlar.
 • Erkeklerin %70’i bedenlerinden memnun değil.
 • Kadınların %80’i bedenlerinden memnun değil
 • Adet dönemleri öncesinde kadınların beden memnuniyetsizlikleri artıyor.
 • Türkiye’de estetik kaygılarla diyet yapma yaşı 12’den başlıyor.
 • Türkiye estetik ameliyatlarında dünya’da 9. Sırada. Estetik ameliyatların %79’u kadın, %23’ü erkek.

Yukarıdaki araştırma sonuçlarında da görüldüğü gibi, bedenden memnuniyet düzeyi azalmaya başladıkça olumsuz beden algısına sahip olma ihtimali de artmakta ve bu durum kişilerin bedenleri ile sürekli uğraşmalarına ve onu değiştirmeye çalışmalarına neden olmaktadır. Sık sık başlanan diyetler, arka arkaya yapılan estetik ameliyatları,  solaryum bağımlılığı vb. bunun en iyi örnekleridir.

Peki, bedeninizden memnun olmak ve sağlıklı beden algısına sahip olmanız için neler yapabilirsiniz? Aşağıdaki öneriler size bu konuda yardımcı olacaktır.

 • Öncelikle bedeninizle olumlu bir iletişim kurun. Olumlu iletişim kurmaya başladıkça bedeninizi daha fazla seveceksiniz. Bunun için, aynaya baktığınızdaki negatif konuşmaları durdurun. Bedeninizden şikâyet etmek yerine onun iyi yapabildiği şeyler için (dans etme, yürüme, nefes alma, gülme, hayal kurma vb.) onu kutlayın.
 • Kendinizle ilgili sevdiğiniz şeyleri sıralayın. İyi yaptığınız, sevdiğiniz özellikleriniz neler? Bir liste oluşturun ve bu listeyi kendinize sık sık hatırlatın.
 • Kendinize bir bütün olarak bakın. Bir aynada ya da zihninizde kendi bedeninize baktığınızda tek bir parçaya odaklanmayın.
 • Rahat ve size vücudunuz hakkında iyi hissettiren kıyafetler giyin. Sizi rahatsız eden kıyafetlerden uzak durun.
 • Kendiniz ve kendi bedeniniz için iyi bir şeyler yapın. Örneğin; masaj, duş, yürüyüş vb. yaparak bedeninizi gevşetin ve rahatlatın. Bu bedeninizin rahatlamasını gerginliğin azalmasını sağlayacaktır.
 • Gerçek güzelliğin yüzeysel olmadığını kendinize hatırlatın.
 • Pozitif insanlarla bir arada olun. Pozitif insanlarla birlikteyken kendinizi iyi hissetmeniz daha kolay olacaktır.
Aynaları Seviyorum