Çift ve Aile Danışmanlığı Nedir?

çift ve aile psikolojisi

Çift ve aile danışmanlığı terapisi, ister evli olsun ister hala ilişkisini sevgililik müessesesinde devam ettiren kişiler olsun her çifte ihtiyaç duydukları süreçlerde uygulanması mümkün olan bir terapi çeşididir. Bu terapinin bireysel terapilerden en büyük farkı, kişinin bireyselliğinden çıkıp “biz” olduğu süreçlerdeki ilişkilerini doğru duygularla doğru yönetebilmesini sağlamasıdır. Yani kendindeki eksiklikleri düzeltmekle beraber aynı zamanda ikili ilişkilerin de en iyi hale getirilmesine etkin rolü bulunur.

İlişkilerde pek çok faktörden dolayı problemler meydana gelebilmektedir. Bu problemler bazen çiftlerin kendi aralarında yaşadıkları çatışmalardan, bazen kendi karakteristik değiştiremedikleri özelliklerinden, bazen de çevresel faktörlerin ilişkiye çok fazla dahil olmaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Sorunun kaynağı ne olursa olsun, çözüm için sadece ilişkinin düzeltilebilmesi amaçlandığından alınacak çift terapisi ile sorunların üstesinden beraber gelinebilmesi hedeflenir.

Aile danışmanlığı kavramında da özellikle evli çiftlerin yaşadıkları sorunlarda aile bireylerinin de devreye girdiği durumların bir terapist tarafından detaylıca ele alındığını söylemek mümkündür. Çünkü bazı durumlarda ortaya çıkan problemler taraflar tarafından değil, tarafların ailesi tarafından meydana getirilir ve bu süreçlerde en çok etkilenen ve yıpranan taraf aslında ilişkiyi/evliliği yaşayan bireyler olmaktadır.

İşin özünde hepimizin bildiği üzere her ilişkide ve her evlilikte sorunların çıkması oldukça olağandır. Herkesin kendine göre bir kusuru, eksikliği ya da yanlışı bulunur. Bu noktada önemli olan bu farkındalıklara sahip olmak ve ilişki, evlilik gibi ikili ilişkilerde orta yolu bulabilecek psikolojiye sahip olmaktır.

Aile danışmanlığı terapisine ihtiyaç duyulan durumlarda terapistlerin uygun gördüğü şekilde bazen çiftlerle birlikte sorun kaynağı aile bireyleri de terapi sürecine dahil edilir, seanslara katılmaları sağlanır. Ayrıca ailelerde çıkan sorunların kaynağı ailenin sahip olduğu çocuk da olabildiğinden yine terapistin uygun gördüğü koşullarda anne baba, diğer aile üyeleri gibi birey sayısının çoğalacağı şekilde çocuklarla da aile danışmanlığı seansları yapılmaktadır.

Aile ve Çift Terapisi Alınan Durumlar Nelerdir?

 • Evli ya da sevgili olan bireyler arasındaki iletişim sorunları
 • Çiftlerin birbirini aldatma sorunları
 • Çiftlerin birbirine olan ilgisizlikleri
 • Yeni evlenen çiftlerin duruma alışma sürecinde yaşadıkları sorunlar
 • Çiftlerin boşanmaya karar verdikleri süreçte yaşadıkları sorunlar
 • Evli çiftlerin evlat edinme konusunda kendi aralarında ve ailelerinde yaşadıkları sorunlar
 • Çiftlerin çocuk sahibi olma sürecinde yaşadıkları sorunlar
 • Hali hazırda çocuk sahibi olan çiftlerin çocuklarının sorunlarının ilişkide yarattığı problemler
 • Çiftler arasında karakteristik uyuşmazlık
 • Yaşanan büyük ani ve büyük travmaların ilişkinin dengesini bozması
 • Çiftler arasında uzun süredir devam eden çatışmalar ve küslükler
Psikolog Aynur Aktürk
Çift ve Aile Danışmanlığı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.