Bireysel Danışmanlık Nedir?

bireysel danışmanlık

Bireysel danışmanlık, bir bireyin kendinde var olduğunu hissettiği/düşündüğü duygusal durum rahatsızlıklarını ve psikolojik olarak yaşadığı eksiklikleri tedavi edebilmek amacıyla aldığı desteğin genel adıdır. Uzman bir psikolog ya da psikiyatr ile yapılacak bireysel danışmanlık seanslarında kişilerin rahatsızlık duyduğu durumlar tüm açıklığıyla uzmanla paylaşılarak, bu durumun ortaya çıkmasındaki sebeplerin ortaya çıkartılması ve çözüm kısmında daha sakin ve bilinçli bir birey haline dönüşülmesi hedeflenmektedir.

Her bireyin yaşantısı boyunca yaş aralığı fark etmeden yaşayacağı bir takım problemlerden söz edebilmek mümkündür. Kimsenin hayatı sorunsuz, mükemmel bir şekilde geçmediğinden en azından karşılaşılan sorunlarda çözümcül ve iyi olabilmek adına profesyonel destek almak kişilerin kendileri için atacakları en büyük adımdır.

Genelde geçmişten günümüze gelen, özellikle bizim toplumumuzda var olan sorunları bütün detaylarıyla masaya yatırıp çözmeye çalışmaktan kaçınma, dahası sorunları dile getirmekten dahi imtina etme gibi bir durum söz konusudur. Ancak modern toplumda bu algıların çok büyük oranı kırılarak daha bilinçli, kendine daha çok değer veren ve bu değer için kendi sorunlarının üstesinden gelmek için her türlü bireysel terapi süreci kısmına hazır olan bireyler ortaya çıkmıştır.

Bireysel Danışmanlık Almanın Faydaları Nelerdir?

Bireysel danışmanlık almanın en büyük avantajı, kişinin kendisini o güne kadar tanımadığı pek çok noktasını keşfetmesini sağlamasıdır. Yani bir nevi bireyin kendi iç dünyasına yolculuk yapabilmesini sağlayan bu terapi seansları, bireyin var olan sorunlarına farklı pencerelerden bakmasını sağlayarak içsel olarak iyileşmesini ve dış dünyayla olan bağlantılarında daha iyi ilişkiler yakalayıp daha huzurlu bir insan olmasının yolunu açmaktadır.

Çünkü bu bireysel danışmanlık hizmetleri kısmında bireyler ister istemez karşılarındaki psikologlar ile yaptıkları görüşmelerde sorunlarını en gizli kalmış detaylarına kadar paylaşma noktasına gelmektedirler. Böylelikle karşılarındaki uzman da kendileri hakkında çok daha detaylı analizlerde bulunarak kişilerin çıktıkları kişisel keşif dünyalarında daha mutlu ve sorunlarını aşmış daha bilinçli insanlar haline gelmelerine yardımcı olmaktadırlar.

Sonuç olarak yapılan her türlü terapide hedeflenen kısım, kişinin almış olduğu terapi sürecinde kendi sorunlarıyla baş edebilme noktasında çok daha güçlü bir hale gelmesi ve yakaladığı yeni bilinçle artık kendisine her noktada yeten ve sorunlarını nasıl çözeceğini çok iyi bilen bireyler haline dönüşmesidir.

Hangi Alanlarda Bireysel Danışmanlık Alınabilir?

Bireysel danışmanlık alanları özet olarak şu başlıklar altında açıklanabilir;

 • Depresyon, panik atak, anksiyete, takıntı vb. psikolojik rahatsızlıklar
 • Özel hayat noktasında yaşanan problemler
 • Genel olarak insan ilişkilerinde yaşanan problemler
 • İlişkilerdeki sonu gelmeyen problemler durumu
 • Mükemmelliyetçi olma rahatsızlığı
 • Aile arasında anne-baba, anne-çocuk, baba-çocuk ya da her birinin birbiriyle yaşadığı problemler
 • Aldatma sorunu
 • Boşanma sorunu
 • Kardeş çocuklar arasında yaşanan problemler (kıskançlık, nefret vb.)
 • Ani gelişen olaylar karşısında gelişen rahatsızlıklar (ölüm, felç vb.)
 • Öfke kontrolsüzlüğü yaşama rahatsızlığı
 • Yaşamsal süreçte alınan kararlardan rahatsızlığın oluşması (Mesleki tercih, eş tercihi vb.)
 • Yalnızlık sorunu
 • Öz güven problemleri
 • Cinsel problemler
 • Cinsel kimlik sorunları
 • Ergenlik döneminde yaşanan rahatsızlıklar
 • Uyku problemi
 • Bedensel problemlerin psikolojiye fazlasıyla yansıması sorunu (Hastalık, obezite, anoreksiya vb.)

 

SEREN AKMAN

Sıkça Sorulan Sorular

Her insanda var olan öfke duygusu, gerektiği şekilde aktarıldığında olması gereken ve sağlıklı bir duygudur. Ancak bu duygu kontrolden çıktığında ve yıkıcı sonuçlara sebep olduğunda ciddi sorunlara yol açmaktadır. Öfke kontrol bozukluğu; kontrolden çıkan öfkenin yarattığı bir problemdir ve bir uzman tarafından öfkenin yıkıcı unsurları ortadan kaldırılabilir

Online terapilerimiz, danışan ve terapistin randevu saatinde, ortak olarak belirlenen bir dijital iletişim platformunda ( Zoom veya Skype gibi) gerçekleşir. Tıpkı yüz yüze terapilerimizde olduğu gibi 45 dakika sürmektedir ve danışan – terapist gizlilik ilkeleri kapsamında gerçekleştirilmektedir

Güven; bir terapinin en önemli unsurlarındandır çünkü danışanın terapistine olan güveni, iyileşme sürecine de büyük katkı sağlar. Psikoloji Antalya olarak tüm terapistlerimiz; yetkin, alanlarında uzman ve danışanlarının tedavisine fayda sağlayacak ekol ve yöntemlerle, etik ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalarak iyileşme sürecine yön vermektedir. Terapide anlatılanlar, terapist ve danışan arasında kalır ve başkasına anlatılmaz. Psikoloji Antalya ekibinde yer alan tüm terapistlerimize güvenebilirsiniz.

1)ANLATMAK: Danışan, detaylı bir şekilde yaşam öyküsünü anlatır.
2)BİLGİLENMEK: Danışan, sorunu hakkında bilgilenir. Sorun bütüncül psikoterapi perspektifinde formüle edilir. 
3)KAVRAMAK: Sorunu hakkında bilgilenen danışan bu bilgileri yaşadığı sorunla ve dış gerçeklikle alakalandırma becerisi kazanır. Bilgiyi sindirir.
4)İÇGÖRÜ: Danışan kendisi hakkındaki tasarımını daha doğru bir zemine oturtmaya başlar. Güçlü-zayıf yönlerini fark eder. Savunma düzeneklerini bilir ve yakalar. Bunları kabullenmede zorluk yaşamaz.
5)UYGULAMA: Sorunları ve nedenleri konusunda derin bir iç görü kazanan danışanın bunları değiştirmeye çalışması, iradi bir çaba göstermesi. Eski alışkanlıkların ve dürtülerin hastalıklı davranışı zorlamasına karşın, danışan iradi bir çaba ile sağlıklı olan davranışı uygular.
6)DEĞİŞİMİN İÇSELLEŞMESİ: İlk başlarda zorlanarak yapılan sağlıklı davranışların otomatikleşmesi benliğin bir parçası haline gelmesi. Bu aşamada sağlıklı davranışlar artık danışanın kişiliğinin bir parçası olmuştur.
7)TRAVMAYA DAYANIKLI HALE GELMEK: Gelecekte karşılaşılması muhtemel travmalara karşı danışanın etkin baş edebilme stratejileri ve yaşam becerileri kazanmasını sağlayarak değişimi kalıcı hale getirmek.

Bireysel Danışmanlık Nedir?

Bireysel Danışmanlık Nedir?” hakkında 383 yorum

 1. Вы можете изменить свою жизнь.
  ОПСУИМОЛОГ покажет вам, как это сделать.

  Опсуимолог усвоил все, чему учит, на собственном горьком опыте: сначала испортив собственную жизнь и по необходимости открыв инструменты и исследования, которые изменили жизнь и привели его туда, где он есть сегодня.

  Миссия Опсуимолога проста: поделиться проверенными инструментами, которые помогут вам создать лучшую жизнь. Загляните на сайт опсуимолога, и вы будете смеяться вместе, учиться и шаг за шагом создавать свою новую жизнь — свою лучшую жизнь.

  Простые советы опсуимолога, подкрепленные исследованиями, изменили жизни множества людей, и теперь он раскрывает вам все свои трудные секреты, веселые неудачи и интересные истории, чтобы вы могли изменить свою.

 2. Вы можете изменить свою жизнь.
  ОПСУИМОЛОГ покажет вам, как это сделать.

  Опсуимолог усвоил все, чему учит, на собственном горьком опыте: сначала испортив собственную жизнь и по необходимости открыв инструменты и исследования, которые изменили жизнь и привели его туда, где он есть сегодня.

  Миссия Опсуимолога проста: поделиться проверенными инструментами, которые помогут вам создать лучшую жизнь. Загляните на сайт опсуимолога, и вы будете смеяться вместе, учиться и шаг за шагом создавать свою новую жизнь — свою лучшую жизнь.

  Простые советы опсуимолога, подкрепленные исследованиями, изменили жизни множества людей, и теперь он раскрывает вам все свои трудные секреты, веселые неудачи и интересные истории, чтобы вы могли изменить свою.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.