GAPS Danışmanlığı

MENÜ

GAPS DİYETİ NEDİR? KİMLER UYGULAYABİLİR?

“Gut And Psychology / Physiology Syndrome” kelimelerinin baş harflerinden oluşan GAPS’in Türkçe karşılığı “Bağırsak ve Psikoloji Sendromudur. Son günlerde sıkça karşımıza çıkan bu beslenme protokolü aslında tedavi amaçlı ortaya çıkan bir diyettir. Dr. Natasha Campbell-McBride, GAPS Gut and Psychology Syndrome (GAPS Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) kitabının yazarı ve bir nöroloji uzmanıdır. Çocuğuna 3 yaşında Otizm Spectrum Bozukluğu tanısı konulduktan sonra araştırmalarını bu alana teksif ederek GAPS tedavi protokolünü geliştirir. Böylece otizmin aslında bağırsak kökenli bir hastalık olduğunu sonucuna varmıştır.

Son on yıl içerisinde sindirim sistemi ve bağırsaklar üzerine oldukça kapsamlı araştırmalar yapıldı ve birçok hastalığın kökeninde geçirgen (sızdıran) bağırsak sendromunun var olduğu sonucuna varıldı. Öğrenme güçlükleri ve mental bozukluklardan olan otizm, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, disleksi, bağımlılıklar, depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, bipolar bozukluk, şizofreni, epilepsi, yeme bozuklukları diğer mental durumları ve beynin fonksiyonlarını etkilemektedir. Bunun yanısıra bağırsak ve fizyoloji sendromu da vardır ki, bağırsak kökenli olduğu düşünülen hastalıkları kapsar. Sağlıksız bir bağırsaktan kaynaklanan çeşitli kronik fizyolojik durumları, otoimm hastalıklar (çölyak hastalığı, romatoid artrit, tip1 diyabet, MS, ALS, sistematik lupus eritematozis, osteoartrit, crohn’s hastalığı, ülseratif kolit, otoimmüniteye bağlı cilt problemleri, vb.), atopik durumlar (astım, egzama, çeşitli alerjiler), gıda alerjileri veya intoleransları, kronik yorgunluk sendromu, çoklu kimyasal hassasiyet, artrit, adet öncesi sendromu ve diğer menstürel (regl) problemler, çoğu endokrin bozuklukları (tiroid, adrenal ve diğer) ve tüm sindirim problemleri, irritabl bağırsak sendromu (IBS), gastrit ve çeşitli kolitler şeklinde tanımlanabilir. Bu problemlerden en az birini yaşıyorsanız bağırsağınız ciddi hasarlı olabilir.

gaps danışmanlığı

GAPS DİYETİNİN AMACI NEDİR?

Bağırsak florasının tedavi edilmesi sonucunda, beyin ve beden toksin yükünün etkisinden kurtulur ve bağırsakların kaynaklık ettiği bu hastalıklar da tamamen iyileşir. Hazır olan, katkı maddesi içeren hiçbir gıdaya izin verilmez. Gıdaların ulaşılabilen en doğal formlarında tüketilmelerini teşvik eder. GAPS diyeti 3 aşamalı gerçekleşir:

  1. GAPS’e giriş diyeti ( 6 ay kadar devam eder ve daha ağır durumlarda tercih edilir.) İlk basamakta bağırsak astarını onararak bağırsakları ve sindirimi güçlendirilir. Bu diyet sayesinde bağırsak astarı onarılır, vücuttaki fazla kilolar atılır, vücut dengesi korunur ve ruhsal açından da kişinin kendini iyi hissetmesi sağlanır.
  2. Tam GAPS diyeti
  3. GAPS’den çıkış

Uygulanabilirliği biraz zor olsa da sonuçları mükemmel olan bir beslenme programı. Bu basamaklar arasındaki geçiş süreci kişiden kişiye, durumdan duruma değişir. Her insanın vücudu, metabolizması farklı çalışır. Diyet uygulaması sırasında kişinin beslenmeye karşı reaksiyonu ve tolerasyonu değişir. Bir uzman tarafından başlanması en uygunudur.

Dünya çapında, çözümü ve tedavisi olmadığı iddia edilen pek çok hastalık nedeniyle GAPS diyetine yönlendirilen ve iyileşen vakalar var.

Bu diyet sayesinde geliştirilmiş sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin sayısını önemli ölçüde arttırıyoruz. Yemeğin parçalanmasına ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olan yararlı mikroplar (probiyotikler) sadece bunu yapmakla kalmıyor aynı zamanda gaz, şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi yaygın sindirim sorunlarını gidermede yardımcı oluyorlar. Vücudun beyinden sonra gelen en önemli organı bağırsakta görülen sorunlar, metabolik hastalıklardan psikolojik rahatsızlıklara kadar birçok nedene bağlı olabiliyor. Dolayısıyla GAPS ruhsal açından da kişinin kendini iyi hissetmesine neden oluyor.

GAPS DİYETİ İLE KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Gaps diyeti ile kilo vermek tabi ki mümkündür. Bu programda tüm sağlıksız besinler elimine edildiği için bir ay içerisinde 4 ve 8 kg’ a kadar kaybedilir. Diyetle beraber tedavi amaçlı bir program olduğu için mide ve bağırsak hareketlerinde rahatlama gözlemlenir. Kişide kabızlık, ishal, gaz ve şişkinlik sıkıntıları yaşanmaz. Aynı zamanda ciltte egzama benzeri döküntüler var ise tedavi edilir. Bağırsakta yaşanan vitamin ve minarelerin emilim sorunu ortadan kalkar. Kısacası kişi hızlı bir şekilde kilo verirken aynı zamanda birçok sağlık probleminden de kurtulmuş olacaktır. GAPS diyetinin GAPS eğitim programına katılmış sertifikalı bir GAPS danışmanından yardım alınarak yapılmasını tavsiye ederim.

GAPS DİYETİNDE ÖNERİLEN BESİNLER NELERDİR?

Gaps diyetinde tüm besinlerin en doğal ve katkısız hali olması esastır. Aynı zamanda işlenmiş, içeriği değiştirilmiş, genetiği ile oynanmış, sağlığa zararlı katkı maddeleri eklenmiş ve hazır besinlerden uzak durulmalıdır. Et ve kemik suları, taze veya dondurulmuş tüm pişmiş etler, sakatat, organik yumurta, nişastasız sebzeler, doğal yollar ile kurutulmuş meyveler, tüm olgun ve ilaçsız organik meyveler, kabuklu yemişler (kavrulmamış, çiğ) ve çekirdekler, fermente edilmiş yiyecekler (süt ürünleri, yoğurt, peynir, kefir), sebzeler, turşu vb. doğal organik (şekersiz) bal önerilen besinlerdir. Bu besinlerin dışında kalanları hiç tüketmediğiniz sürece beslenmenizde porsiyon sınırlaması yasmanız bile bir kilo kaybı olacaktır. Çünkü bu beslenme tarzında ciddi bir eliminasyon mevcuttur. Tüm sağlıksız gıdaları hayatımızdan çıkarmış oluyoruz. Bu programı bir GAPS danışmanından yardım alarak yapmak en uygun olanıdır.

 Dyt. Sevde İnce ARSEVEN (GAPS Danışmanı)
GAPS Danışmanlığı