Evlendim Ama Eşime Yaklaşamıyorum

Evlendim Ama Eşime Yaklaşamıyorum

Evlendim Ama Eşime Yaklaşamıyorum

Evlilik, kadın ve erkeğin hayatlarını birlikte paylaşmaya imza atmaları ile başlayan bir serüvendir. Bu serüven, bazı kişiler için aşk dolu bir sürecin güzel bir armağanı, bazı kişiler için ise zorunluluk ve dolayısıyla mevcut sorunlarından bir kaçıştır. Kişilerin çocukluk ve gençlik deneyimleri bu serüvende eşler arasındaki iletişim ve ilişkilerin de rollerini belirler. Bazı kişiler, sevdikleri insana cinsel anlamda yaklaşmakta sorun yaşarken, bazı kişiler ise zorla evlendiği kişiye yakınlık duymakta güçlük çeker ve evlendim ama eşime yaklaşamıyorum diye düşünürken, bunun zorluklarını da fazlasıyla yaşar.

 

Eşler Arası Cinsel Sorunların Sebepleri Nelerdir?

Cinsel sorunlar, geçmiş olumsuz yaşantılarla direkt olarak bağlantılıdır.

-Çocukluk ve ergenlikte yaşanmış olan cinsel travmalar.

-Ailelerin yanlış tutumları ile cinsellik konusunu utanç verici olarak anlatmaları.

-Toplumda cinsellikle ilgili kadın ve erkeğe ayırıcı yaklaşımların olması.

-Cinsellikle ilgili abartılı hikayeler.

-Kişinin sevmediği biriyle evlenmiş olması veya zorla evlendirilmiş olması.

-Cinsel deneyimsizlik ve o an ne yapacağını bilememesi.

-Kişinin, eşini mutlu edemeyeceği düşünmesi.

-Özgüven eksikliği.

 

Aile baskısından kaçarak evlenmiş bir genç kız, yakınlık duymadığı biriyle mecbur kalarak evlendiğinde, ilişkiyi etkileyecek problemlerin de ortaya çıkmasına neden olacaktır. Aile baskısının temeli; toplumsal yaşamla ilgilidir. Toplumsal hayatta; kızların erkeklere yaklaşmaması, cinselliğin ayıp olması ve konuşulamayacak şekilde ayıplanması gibi yazılı olmayan kurallar, ailelerin bu çerçevede kız çocuklarını yetiştirme isteklerine neden olacaktır. Bu da kız çocukları üzerinde baskı sebebidir. Çocukluktan itibaren bu tür toplumsal normlar yüklenen kız çocuğu, özellikle daha özgürleştiği ergenlik döneminde; aile tarafından daha da fazla denetlenecektir. Birey; arkadaşlarıyla dışarı çıktığında ebeveyn tarafından neredeydin, kimlerleydin, ne yaptın? gibi sorgucu, kontrolcü davranışlar ile sıkça karşılaşmaktadırır. Kızın yaşı ilerledikçe bu tavırlar ve sorgulamaların sıklığı çoğunlukla artış gösterir. Hatta kişi, istemediği ve anlam veremediği yaptırımlarla da karşılaşabilir. Bu durumda genç kız; özgürlüğü, sevmese bile bir erkek ile evlenmek olarak düşünebilir ve karşısına çıkan ilk kişi ile evlenerek bu durumdan kaçış yolunu tercih edebilir. Bu durum adetlerini yerine getirmiş aile için mutluluk sebebidir. Ancak evlenen kız ailesinden uzaklaşmakla birlikte yeni sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Evlendim ama eşime nasıl yaklaşacağım? Onu nasıl seveceğim ve cinsellik yaşayacağım? Bu süreç elbette kolay bir süreç değildir; bu yaşına dek cinselliğin ayıp sayıldığı, erkeklerle yan yana olmaması gerektiğini öğrenmiş ve pekiştirmiş bir genç kız için; evlendiği bu kişiye yaklaşması hiç de kolay olmayacaktır. Çok sevdiği ve cinsel anlamda yakın bulduğu biriyle evlenen başka bir kadın veya erkek birey; çocukken yaşadığı veya görüp olumsuz etkilendiği cinsel bir olay sonucu, eşine yaklaşmakta güçlük yaşayabilir. Çünkü yaşadığı o an, sürekli flash backler ile kendini gösterecektir. Sevdiği eşine bu sebeple yaklaşamıyor olması, çift arasında da sorun teşkil edebilir. Yine toplumsal normlar yüzünden uzun süre eşine yaklaşamayabilir. Bu durumların altında yatan pek çok cinsel problem de var olabilir. Cinsel problemler ile ilgili detaylı bilgi için cinsel sorunlar ve cinsel terapinin önemi konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Eşler arasında var olan bu durum önemli bir problemdir ve eşlerin normal birlikteliklerine de olumsuz yönde etki ederken, bireysel olarak da problemlere neden olabilir. Eşler arasındaki bu uzaklık, üzerine düşülmediğinde daha da artar; buna bağlı olarak kişide depresyon, anksiyete, özgüven eksikliği gibi pek çok sorunu da beraberinde getirir. Hem çift hem bireysel olarak problemler çıkılmaz bir noktaya gelebilir.

 

Eşler arasında bir bariyer varsa, altında yatan sebepler mutlaka araştırılmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır. Kendi kendine geçmesini beklemek veya bu durumu normalleştirmek; sürecin daha da olumsuz ilerlemesine sebep olur. Bu sebeple çift ve aile danışmanlığı çerçevesinde destek almak; sürecin olumlu şekilde ilerlemesine büyük katkı sağlayacaktır.

 

Eğer evlendim ancak eşime yaklaşamıyorum diye düşünüyor ve bu sorunu aşmak istiyorsanızwww.psikolojiantalya.com internet sitemizi ziyaret ederek veya +90 0555 101 51 15 veya +90 552 606 22 26 telefon numaralarımızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Evlendim Ama Eşime Yaklaşamıyorum

Evlendim Ama Eşime Yaklaşamıyorum” hakkında 3 yorum

  1. Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I could be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.