Sonbahar Depresyonu

Sonbahar depresyonu

Sonbahar depresyonu

İlkbaharın gelişi ve devam eden yaz mevsimiyle birlikte uzun günler, sıcak hava, tatiller ve yapılan tüm aktiviteler bizi adeta kendimize getirir ve çok iyi hissettirir. Güneşli bir güne uyanmak bile başlı başına psikolojimiz üzerinde büyük oranda olumlu etkiye sahiptir. Işıl ışıl geçen yaz günlerinin ardından dökülmeye başlayan yapraklar, kasvetli ve serin hava ile birlikte modumuzun yavaş yavaş düştüğünü fark ederiz. Bu mevsimsel dönüşümden psikolojik açıdan etkilenmemek ve sonbahar yorgunluğuna yakalanmamak hemen hemen mümkün değildir. Bu yorgunluk da ilerleyerek sonbahar depresyonuna davetiye çıkarabilir ve ağır semptomlarla hayatı zorlaştırabilir.

Kısalan günler dolayısıyla azalan gün ışığı, melatonin (uyku) hormonunun yükselmesine sebep olur. Bu da kişide yorgunluk, halsizlik gibi etkiler bırakır. Öte yandan seratonin (mutluluk) hormonu da azalan gün ışığıyla birlikte daha da az salgılanır. Tüm bu hormonal değişiklikler, kişide depresyon oluşumuna zemin hazırlar.

Sonbahar Depresyonunun Belirtileri Nelerdir?

Mevsime bağlı gelişen depresyon da tıpkı patolojik depresyon gibi aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir.

 • Sürekli uyuma veya hiç uyuyamama hissi.
 • İsteksizlik, halsizlik, yorgunluk.
 • Daha önce zevk aldığı şeylerden keyif alamama.
 • Mutsuzluk hissi.
 • Gündelik işleri yapmada zorlanma.
 • Artan veya tamamen azalan iştah.
 • Sürekli uyuma veya hiç uyuyamama hissi.
 • Değersizlik ve yetersizlik duyguları.
 • Cinsel isteksizlik.
 • Konsantrasyon problemleri.
 • Sinirli ve gergin ruh hali.
 • Kaygı sorunları.

Genelde sonbaharda başlayan bu belirtiler, kış bitimine kadar devam edebilmekte ve kişinin hayat kalitesini ciddi oranda olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu belirtilerin devamlılığı halinde ise kişide görülen depresyon şiddetinin artması ya da bir ileri boyuta taşınması önemli bir ihtimaldir. İlerlemeye devam eden bu durum hayatı tehdit eden intihar gibi düşünceleri de beraberinde getirebilir ve hatta teşebbüs noktasına gelinebilir.

Yapılan araştırmalar sonbahar depresyonunun erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görüldüğünü göstermektedir. Çünkü kadınların seratonin (mutluluk) hormonu duyarlılıkları erkeklere göre daha yüksektir. Ayrıca daha önce depresyon yaşamış veya genetik olarak depresyona yatkınlığı olan kişilerde sonbahar depresyonu görülme ihtimali yüksektir.

Sonbahar Depresyonundan Korunmak İçin Önlemler

Açık alanda yürüyüş yapın.
Kendinize tatil fırsatı yaratın.
Dengeli beslenmeye özen gösterin, karbonhidrat ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.
Uyku düzeninize dikkat edin.
Fırsat buldukça sosyal ortamlarda yer alın.
Gün ışığından maksimum düzeyde yararlanın.
Spor ve yoga yapın.
Sevdiğiniz hobilere yönelin.
Olumlu düşünün ve kendinizin değerli olduğunuzu asla unutmayın.

Yaptığınız her şeye rağmen içinizdeki kötü his geçmiyorsa, mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Sonbahar depresyonuyla ilgili detaylı bilgi ve randevu için bizimle www.psikolojiantalya.com internet sitemizi ziyaret ederek, +90 0555 101 51 15 veya +90 552 606 22 26 telefon numaralarımızı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Kemal Evci

Sonbahar Depresyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.