Psikopatoloji Nedir? Kaynağı Nelerdir?

Psikopatoloji Nedir

Psikopatoloji Nedir

Psikopatoloji; normal olmayan, uyumsuz davranışları derinlemesine inceleyen bir bilim dalıdır. Sosyal ve gelişimsel normlar çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmada davranışın kaynağı, uyumsuzluk düzeyi, uyumsuz davranışın sıklığı, süresi ve şiddeti, bireysel ve zihinsel süreçleri ile birlikte ele alınmıştır. Ayrıca bireyin bu uyumsuz davranışla mücadelesi ve sosyal ilişkilerine yansıması da tüm süreçlerle birlikte değerlendirilir. Bir davranışın psikopatolojik olup olmadığını anlamak için ayırt edici bazı özellikler kullanılmaktadır. Sosyal ve gelişimsel normlarda sapmanın istatistiksel olarak incelenmesi, bu değerlendirmenin ilk adımıdır. Davranış, toplumsal ve gelişimsel açıdan değerlendirilir. Bu değerlendirmede çoğu kişinin yaptığı davranış normal, azınlığın yaptığı davranış anormal olarak adlandırılır. Toplumsal normlar çerçevesinde kişinin yaşadığı ve büyüdüğü kültür özelinde değerlendirme yapılır. Çünkü bir kültürde normal olan davranış, farklı bir kültürde anormal sayılabilir. Örneğin; bir erkeğin batı toplumlarında cinselliğe geç başlamış olması araştırılması gereken bir konu sayılabilecekken doğu toplumlarında normal olduğu varsayılabilir. Gelişimsel normlar ise, fizyolojik açıdan tüm insanlık perspektifinde değerlendirilir. Örneğin; yaşı ilerlemiş bir çocuğun konuşmak yerine hala bebek gibi bağırıp ağlayarak kendini ifade etmesi, tüm yaşıtları açısından değerlendirildiğinde, çıkarım sonucu ile anormal olduğu varsayılabilir. Psikopatolojide bireyin anormal davranışlarının hayatına nasıl etki ettiği, kişinin bu davranışlarıyla yaşamına nasıl devam ettiği, sosyal yaşamında aile ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin nasıl olduğu gibi konularla birlikte ele alındığından söz etmiştik. Örneğin; bir kafede otururken ayaklarını masaya atarak oturan bir kişi, bu uyumsuz davranışı umursamazken aile ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini olumsuz yönde etkileyecektir. Büyük ihtimalle kişinin çevresi onunla dışarıda görüşmek istemeyecektir. Tüm bunların yanı sıra psikopatoloji normal dışı olan aşırı davranışları incelerken, olması gereken bir davranışın az veya hiç olmamasıyla da ilgilenir. Çünkü bu yetersizlik de normal dışındadır ve mutlaka incelenmesi gerekir.

Psikopatolojinin Kaynağı Nedir?

Psikopatolojinin kaynağı nedir sorusu derinlemesine araştırma gerektirir. Çünkü normal dışı sergilenen davranışların temelinde psikolojik, fizyolojik, zihinsel ve çevresel pek çok sebep olabilir. Anormal davranışlar saptandıktan sonra bu davranışlara sebep olan kaynak araştırılır. Bir çocuğun toplum içerisinde normal dışı davranışları zihinsel bir rahatsızlık sonucu da olabilir, gelişim geriliğinden de kaynaklanıyor olabilir, ebeveyn ve/veya çevrenin yanlış tutumları sonucu da gelişmiş olabilir. Bu kaynak bulunduktan sonra gerekirse farklı uzmanlarla da değerlendirilerek özel bir program hazırlanabilir.

Psikopatoloji ve Rahatsızlıklar

En yaygın tespit edilen psikopatolojik rahatsızlıklar;

  • Şizoid Kişilik Bozukluğu
  • Yeme Bozuklukları
  • Depresyon
  • Panik Atak
  • Kumar Bağımlılığı
  • Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu
  • Sosyal Fobi

Örneğin; kumar bağımlılığı, kişinin fazla para hırsı ile oluşan ve bağımlılık haline gelen, anormal davranışlara sebep olabilecek bir rahatsızlıktır. Kişi kumar oynamadığı zaman aşırı sinirli olabilir, anormal tepkiler verebilir ve davranışları sonucu sosyal ilişkileri zarar görebilir. Bir diğer örnek olarak obsesif kompulsif bozukluğu ele alabiliriz. Bu rahatsızlıkta kişide tekrarlayan davranışlar anormal olarak ele alınır ve mutlaka psikopatoloji çemberinde değerlendirilmelidir. Kişinin bu davranışı sosyal ilişkilerinde soruna neden olabilir ya da davranış gerçekleştirmediğinde kişinin yaşadığı stres kaynağı, hayatında oldukça büyük bir problem ortaya çıkarabilir.

Rahatsızlıkların Tanı ve Tedavisi

Psikopatoloji alanının incelediği ve tanısını koyduğu tüm rahatsızlıklar, kendine özel belirtiler göstermektedir. Nedenleri ve gelişme öyküleri bireylere göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple uzmanların süreçte farklı yollar izlemesi gerekmektedir.

Kendinizde ya da çevrenizde birinde bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız güvendiğiniz bir uzmandan yardım almalısınız. Tedavi sürecini özenle takip etmek, aksatmamak ve denilenleri yapmak önemlidir. Siz de profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bizimle https://www.psikolojiantalya.com/ adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Psikolog B.Su Yıldız

Psikopatoloji Nedir? Kaynağı Nelerdir?

Psikopatoloji Nedir? Kaynağı Nelerdir?” hakkında 2 yorum

  1. Lorsque vous avez des doutes sur les activités de vos enfants ou sur la sécurité de leurs parents, vous pouvez pirater leurs téléphones Android à partir de votre ordinateur ou appareil mobile pour assurer leur sécurité. Personne ne peut surveiller 24 heures sur 24, mais il existe un logiciel d’espionnage professionnel qui peut secrètement surveiller les activités des téléphones Android sans les en informer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.