GAPS Bağırsak Ve Psikoloji Sendromu Nedir?

Gaps Danışmanlığı

Gaps Danışmanlığı

GAPS (Gut and Psychology Syndrome & Gut and Physiology Syndrome) açılımı; bağırsak-beyin ilişkisi, bağırsak-beyin hastalıkları ve bağırsak fizyolojik hastalıklardır. GAPS, nöroloji ve beslenme alanında uzmanlaşmış bir tıp doktoru olan Dr. Natasha Campbell-McBride’ın uluslararası tescilli ifadesidir.

GAPS bağırsak ve psikoloji sendromunun ilgilendiği konu, adından da anlaşıldığı üzere bağırsaktır. Hasarlı bağırsak florası sebebiyle beynin ve bedenin toksinlenmesi, psikolojik/psikiyatrik veya fizyolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. GAPS’in önerdiği doğal beslenme sonucu bağırsak florası iyileştirilerek, beyin bu toksinlerinden arındırılır ve bağırsak kaynaklı rahatsızlıklar da ortadan kalkar.

Günümüzde maalesef kötü beslenme alışkanlıkları çok yaygın. Bu kötü beslenme alışkanlıklarının yanı sıra sağlıklı beslenme adı altında tükettiğimiz ürünler de doğal ürünler olamayabiliyor. Dolayısıyla vücudumuza zarar veren bu ürünleri tükettiğimizde, ürünlerin içindeki zararlı maddelerle bağırsak yapısını ve florasını bozuyoruz. Sağlıksız bağırsaklar ve sindirim sistemi de birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

GAPS bağırsak ve psikoloji sendromunun tedavisi, bağırsakların işlevlerini sağlıklı şekilde sürdürmesine bağlı olduğundan GAPS, beslenme alışkanlıklarımızı olması gereken şekilde yani; yeterli, dengeli, doğal ve sağlıklı şekilde düzenlemektedir. Bu beslenme düzenini sağlarken; düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığınızı bir kenara koymalı ve sağlıklı bir beslenme düzenine geçtiğiniz konusunda inançlı ve kararlı olmalısınız. Etrafınızda çok fazla size cazip gelen uyaranlar olacaktır ancak hedeflediğiniz yaşam için anlık mutlulukları kenara bırakmanız gerekecektir.

GAPS ve Beslenme Düzeni

Bizi sağlıklı yapan da beslenmemiz, sağlıksız yapan da…
GAPS beslenme düzeni açısından önemli olan; hayvansal yağların tüketimini kısıtlamak, balık, sebze ve meyveyi ağırlıklı olarak tüketmektir.

Sürece et, kemik, balık suyu ile yapılmış çorbalar, sebzeler ve yoğurt, kefir gibi probiyotik gıdalar ile başlanabilir. Burada önemli olan paketli ürünler tüketmemektir. Yoğurt, kefir gibi probiyotik gıdaları da doğal mayalarla evde kendiniz kolayca yapabilirsiniz.

Ardından çiğ sebzeler, yumurta, kırmızı et ve balık haşlama ile sürece devam edilebilir.

GAPS beslenme düzeni açısından önemli olan; hayvansal yağların tüketimini kısıtlamak, balık, sebze ve meyveyi ağırlıklı olarak tüketmektir.

Meyve ve sebzelerden aldığımız şeker ve karbonhidratlar yaşamımız için yeterlidir. Bu sebeple, dışardan farklı yiyeceklerle şeker ve karbonhidrat almamalıyız. Aynı şekilde, nişasta ve nişasta içeren yiyecekleri de tüketmemeliyiz.

GAPS ile bağırsak düzenini sağlamamız çok önemli elbette; ancak bir kişiyi tedavi etmek için kişinin problemlerini çok yönlü olarak ele almak gerekiyor. Psikoloji Antalya olarak biz; kişinin aile yaşantısı, genetik öyküsü, fizyolojik ve psikolojik problemlerinin hepsini birlikte değerlendiriyor ve kişiyi GAPS ile birlikte bütüncül bir yaklaşımla tedavi etmeyi amaçlıyoruz.

Dyt. Sevde İnce ARSEVEN (GAPS Danışmanı)
GAPS Bağırsak Ve Psikoloji Sendromu Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.