Cinsel Travma Sonrası Oluşan Ruhsal Sorunlar

cinsel terapi

cinsel terapi

Cinsel saldırı; kişinin izni olmadan, beden dokunulmazlığını ihlal eden son derece örseleyici duygu ve amaçlar içeren, zorlayarak ve hatta şiddet kullanarak gerçekleştirilen cinsel olarak kötüye kullanma durumudur. Kişinin korku, öfke, nefret, endişe, utanç, güvensizlik, tiksinme gibi pek çok baskın duyguyu hissetmesine neden olan bu durum ciddi bir travmadır. Kişi bu ağır hislerle boğuşurken; karşı taraf için geçerli olan sadece haz duygusudur.

Cinsel istismar dediğimizde; sözle, mimiklerle, beden diliyle veya eylemlerle ortaya çıkan, her gün dünya üzerinde on binlerce kez karşılaşılan durumlar kastedilmektedir. Ortak nokta, karşıdaki kişinin ya da mağdurun rızası dışında zorla meydana gelmesidir. Bugün her meslekten veya her kesimden insanın başına gelmesi ve toplumda her bir bireyin doğru ya da yanlış bu konu ile ilgili bilgisi olması, cinsel travmanın son derece sıklıkla karşımıza çıktığını bize göstermektedir. Günlük rutini bozan ve kişide ağır tahribatlara neden olabilen istismarın büyüklüğü ile yaş faktörü, yaşanan cinsel travmanın şiddetini belirler. Örneğin; yetişkin bir birey sözle meydana gelen cinsel istismarla daha iyi başa çıkabilirken, cinsel kimliğini henüz tamamlamamış bir çocuk veya ergen için bu durum çok ciddi bir travmadır. Bu travma, çocuk veya ergenin hem bugünkü hem de gelecekteki yaşantısını büyük ölçüde olumsuz yönde etkiler.

Cinsel travma yaşayan kişiler sıklıkla TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) semptomları geliştirirler. Onlar için artık dünya tehlikeli bir yer haline gelmiştir, kişi her an tetikte bir ruh hali içinde olur ve insanlara güvenmeyebilir. TSSB semptomları, travmatik olayı yeniden yaşamayı, travmayı hatırlatan şeylerden kaçınmayı, olumsuz düşünce ve inançlara sahip olmayı içerebilir. Örneğin travma ile ilgili tekrarlayıcı kabuslar veya flashback dediğimiz zihinde travmatik anı tekrarları olabilir.

İstismarın şiddetine göre çocukta içe kapanma, aile bireyleri dahil kimseyle iletişim kurmama, okula uyum problemleri ve başarı oranında ciddi düşüş, dikkat dağınıklığı, sebepsiz yere ağlama krizleri, yeme bozuklukları, intihar girişimi, suça yönelme, ani davranış değişiklikleri gibi semptomlar görülebilir. Bu durum herhangi bir şekilde ortaya çıkmaz ve çocuk yetişkinlik dönemine dek bu durumla kendi mücadele ederek üstesinden gelmeye çalışır ise, sonrasında pek çok sorunu da yaşaması olağandır. Üzerinden ne kadar zaman geçmiş olursa olsun, travmatik an bugün yaşanıyormuşçasına zihinde hapsolur ve küçük bir tetikleyici ile o an gözünde sürekli yeniden canlanır. Çocuk yaşadığı travma sonrası yetişkin bir birey olduğunda; kendini ifade edememe, insanlara güvenmeme, karşı cinsten kaçma, cinsel işlev problemleri, özgüven sorunları, anksiyete, depresyon, obsesif kompülsif bozukluk gibi cinsel travma sonrası psikolojik problemler ile karşı karşıya kalabilir. Aynı zamanda bu kişiler, ebeveyn olduklarında aşırı koruyuculuğu ile ön plana çıkar ve bu sebeple zincirleme olarak kendi çocuklarında da çeşitli psikolojik problemlere zemin hazırlarlar.

Yetişkinlikte yaşanmış olan cinsel travmada da olayın şiddetine bağlı olarak kişinin hayatı alt üst olur. Bu durum paylaşılmadığında, üzeri kapatılmaya çalışıldığında çok daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Kişi kendini güvende hissetmez, kimseye güvenemez, cinsel hayatında ciddi problemler oluşur, fobiler, yaygın anksiyete bozukluğu, özgüven sorunları, depresyon, panik atak, yeme bozuklukları, alkol ve madde bağımlılığı, intihar girişimi gibi ağır psikolojik problemler yaşayabilir. Cinsel travma sebebi ile kişinin kendini kirli hissetmesi, sıklıkla duş alma isteği veya sürekli gözlük takarak kendini perdeleme ve dış dünyaya karşı kendini kapatma davranışı obsesif kompülsif bozukluğa bir örnektir.

Cinsel travma yaşamış kişiler, hem yaşadığı günden hem de yaşayacağı günlerden bu kötü anıyı silebilirler. Bunun için uygulanan pek çok cinsel danışmanlık, psikoterapi yöntemi vardır.
Kişi, bu durumu kimseyle paylaşmak istemese bile mutlaka bir uzmandan destek almak için adım atmalıdır.

Uzman Klinik Psikolog Sibel Dinç Çalışkan

Cinsel Travma Sonrası Oluşan Ruhsal Sorunlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.