Aile İçi İletişimin Önemi

Aile İçi İletişimin Önemi

Aile İçi İletişimin Önemi

Çekirdek aile; iki bireyin birbirini severek evlenmesi ve takip eden zaman içinde çocuklarının dünyaya gelmesi ile büyümüş en küçük toplumsal yapıdır. Geniş aile ise, çekirdek aileye eklenen kadın ve erkeğin ailelerini de kapsar. Her iki grup da kendi içlerinde birbirini anlayabilme ve sağlıklı bir ilişki yürütebilme adına son derece pürüzsüz bir iletişim yolunu benimsemelidir. Geniş ailede oluşacak iletişim kopukluğu, çekirdek aileyi de etkileyebilir; çekirdek aile içinde oluşan bir iletişim sorunu da geniş ailede çok farklı problemlere sebep olabilir. Bu sebeple aile içi iletişim kavramı oldukça önem taşımaktadır.

 

Aile İçi İletişim Nasıl Olmalıdır?

Mutlu ve huzurlu bir yuva kurmanın en temel koşulu, iyi iletişim kurmaktan geçer. İlk olarak eşler arası iletişim sağlıklı temeller üzerine kurulmalıdır. Doğru iletişim kuran, empati yapabilen, kendi ihtiyaçlarını doğru şekilde ifade edebilen ve eşinin ihtiyaçlarını doğru anlayabilen çiftlerin kendi ilişkileri iyi olacağı gibi, çocuklarına da olumlu rol model olacaklardır. Ayrıca kendi aralarındaki iletişim iyi olduğundan çiftler arasındaki sorunlar da minimum seviyede olacaktır. Bu sorunsuzluk ortamında psikolojik açıdan kendini iyi hisseden çiftler; çocuklarına karşı daha sabırlı ve hoşgörülü olacaklardır.

 

Yaşamlarının ilk yıllarında; doğru iletişim kurmayı öğrenen, sevgi ve ilgi ile büyüyen huzurlu çocuklar; gelecek yıllarda da özgüveni yüksek, sorunlarla baş edebilen, stres yönetimi yapabilen, öz saygı ve sevgisi yüksek, mutlu yetişkinler olarak yaşamlarına yön verebilirler. Yani aile içi iletişim çocuk üzerinde aktüel gelişim, zeka ve sosyal yönden etkilere sahiptir ve bu durum yaşam boyu devam eder.

 

Çekirdek aile içerisindeki ilişki üzerinde iletişimin önemi büyüktür. Aynı durum geniş aile için de geçerlidir. Kadının ve erkeğin, kendi ailesi ve eşinin ailesi ile olan iletişimi aynı zamanda ailelerin birbirleri ile olan iletişimi; aile bireyleri ve özellikle çocuklar üzerinde etkilidir. Örneğin; bir kadın, eşinin ailesiyle iyi iletişim kuruyorsa, eşi de bu durumdan hoşnut olacaktır. Ancak gelin ya da damat ile kayınvalidenin   kötü iletişimi, eşiyle olan ilişkisine ve dolaylı olarak çocuklarıyla olan iletişimine de yansıyacaktır.

 

Aile İçi İletişimin Zayıf Olduğunu Nasıl Anlarım?

– Birlikte geçirilmesi gereken zamanların bireysel geçirilmesi.

Örn: Anne baba telefonlarıyla ilgilenirken çocuğun tablet izlemesi.

– Empati yapılmaması, kişinin olaylara hep kendi penceresinden bakması.

– Yalan söylenmesi.

– Hep karşı taraftan fedakarlık beklenmesi.

– Psikolojik veya fizyolojik şiddet olması.

– Tartışmaların hakaret içermesi.

– Güvenin olmaması, eş veya çocuğa hep şüphe ile yaklaşılması.

– Aile bireyleriyle aşağılayıcı ve alaycı üslupla konuşulması.

– Geçmişe takılı kalıp sürekli eski hataların öne çıkarılması, yapıcı olunmaması.

– Kişinin eş ve çocuklarını kendi çıkarlarınca yönlendirmesi.

 

Aile İçi İletişimi Nasıl Güçlendirebiliriz?

Aile içi iletişimi güçlendirme yolları;

– Aile içinde yaşanan her türlü durumda empati yapmak ve karşı tarafı anladığınızı ve yanında olduğunuzu hissettirmek.

– Anda kalmak, aileyle birlikte kaliteli vakit geçirmek.

– Çözüm odaklı olmak, sorunları olumlu şekilde çözmeye çalışmak.

-Zaman zaman sürpriz ve hediyelerle aileyi mutlu etmek.

– Ev içerisinde özgürce konuşabilmek, duygu ve düşünceleri dile getirebilmek.

– Aile içerisinde herkesin birbirine saygı duyması.

 

Aile içindeki doğru iletişim, hem sözlü hem de sözsüz olarak herkesin mutlu yaşayabileceği bir ortamı sağlar. Zayıf iletişimde ise, kişiler kendilerini değersiz hissederler. Bazı durumlarda güvenliklerinden dahi şüphe edebilirler. Mutsuz bireyler de mutsuz aileyi oluşturur ve çift arasındaki sorunlar anksiyete, panik atak, depresyon gibi bireysel problemlere davetiye çıkarır. Mutsuz ortamda büyüyen çocukta tüm hayatını etkileyecek problemler ortaya çıkabilir ve ergenlik döneminde, kimlik arayışı işin içine girdiğinde de bu durum, ciddi problemlerle kendini gösterebilir. Bu sebeple, eğer aile içi iletişimden kaynaklı problemler varsa mutlaka düzeltilmeli ve profesyonel destek alınmalıdır. Bu problem aşıldığında ortaya çıkabilecek diğer sorunlar da engellenecektir.

 

Aile içi iletişimimiz iyi değil, profesyonel bir desteğe ihtiyacımız var diyorsanız bizimle www.psikolojiantalya.com  internet sitemizi ziyaret ederek veya +90 0555 101 51 15 veya +90 552 606 22 26 telefon numaralarımızı arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Aile İçi İletişimin Önemi

Aile İçi İletişimin Önemi” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.