Facebook, Twitter ve İş Hayatı

Facebook, Twitter ve İş Hayatı

İnternet ve telefonun hayatımıza girişi daha çok yeni olmasına rağmen, hızlıca kendisine alıştırdı. Çok değil 10 – 15 yıl öncesine kadar bırakın interneti bilgisayarlara ulaşmak bile zorken, şuan herkesin evinde internet var. Evde olmadığınız zamanlarda da cep telefonlarından kolaylıkla internete ulaşabiliyorsunuz. İstediğiniz kişileri telefonla kolaylıkla arayabiliyorsunuz. Bu durum uzakta olan pek çok sevdiğiniz kişilerin sesini duymanızı, anlık paylaşımlarını görmenizi, olan biten ile ilgili yorumlarınızı paylaşmanızı, merak ettiğiniz bir şeyi hemen internetten bulmanızı sağlarken bazen de yaptığınız işlere engel olmakta, dikkatinizin dağılmasına ve iş yerinde zaman kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Peki, günlük hayatın önemli bir parçası olan Facebook, Twitter, Instagram internet ve telefonun bir zaman engeline dönüştüğünü nasıl anlarsınız?

  • Çok önemli bir işe konsantre olmuşken gelen bir telefon bütün dikkatinizin dağılmasına neden oluyorsa ve yaptığınız işe geri dönmekte zorlanıyorsanız,
  • Maillerinizi kontrol etmekten yaptığınız işlere odaklanamıyorsanız,
  • Facebook, Twitter gibi paylaşım sitelerine iş saatlerinde çok sık giriyorsanız ve çok vaktinizi alıyorsa,

Ve bu durumlar sık sık tekrarlanıyorsa zaman kaybına yol açan engelleyicilere dönüşmüşler demektir.

Peki, siz bu engelleyiciler nedeniyle ne kadar sıklıkla işlerinizi bölüyorsunuz?  Eğer günlük işlerinizi bitirmenizi engelleyen veya yavaşlatan bir etkileri varsa o zaman bu engelleyicilerle baş edemiyorsunuz demektir…

Aşağıdakiler size bu konuda yardımcı olacaktır:

Engelleyici olan e-Postalar ise;

  • Bunlar için ayrı bir zaman belirleyin. Ofise gelir gelmez, öğle yemeğine çıkmadan, ofisten ayrılmadan gibi net zaman dilimleri belirleyin. Herkesin gün içinde işini en iyi yaptığı zamanlar vardır. Kimileri sabah saatlerinde çok verim alırken kimileri öğleden sonraki saatlerde daha fazla verim alır. E-mail kontrol saatlerinizi bu zamanlara denk getirmek yerine en az verimli olduğunuz saatlere denk getirin.
  • Bir e-maili okumak ve cevaplamak iki dakikadan az zamanınızı alacaksa bunu hemen gerçekleştirin. E-mail kontrol etmeniz iki dakikadan fazla sürecekse bu işi yapılacaklar listesine ekleyin.
  • Mail kutunuzun çok dolu olması da etkin bir şekilde e-mail okuma ve yanıtlamanıza engel olacaktır. Bu nedenle önemsiz e-maillerinizi silin. İş dışında düzenli gelen (reklam, fırsat, haber, makale vb) gibi e-mailleri iş dışında bir mail adresinize yönlendirin. Böylelikle daha kullanışlı bir mail kutunuz olacaktır.

Engelleyiciler telefon konuşmaları ise;

Birlikte çalıştığınız ekibe verimli çalıştığınız saatlerde telefon almak istemediğinizi belirtin.

Eğer telefonu açmak zorunda kalırsanız işi bitirdikten sonra geri arayacağınızı söyleyin.

Eğer engelleyici olan internet ise;

  • İnternetten haber takip ediyorsanız bunu günün başında yapmaya çalışın. İnternete girdiğiniz anda en az 20 dakikanız gitmiş demektir. Bunu unutmayın.
  • İnternette geçirdiğiniz süreyi kontrol altına alma alışkanlığını edinene kadar, internet için kendinize süre verip, saatinizi bu süreye göre ayarlayın.
  • Eğer internette Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanıyorsanız, oturumunuzu kapalı tutun. Belli zamanlarda girerken de her seferinde tekrar giriş yapın.
Facebook, Twitter ve İş Hayatı