Depresyonda mıyım?

depresyon

Gerçekten Depresyonda mıyım?

Günümüzde kendimizi kötü hissettiğimiz, mutsuz hissettiğimiz anlarda en çok kullanılan ifadelerden biri depresyonda olduğumuzdur. Peki depresyon aslında nedir? Depresyon gün içinde modumuzun düşmesinden, keyfimizin kaçmasından ya da yaşadığımız bir zorluktan kaynaklı bir süre için kendimizi kötü hissetmemizden daha farklı bir durumdur. Amerikan Psikiyatri Birliğinin Tanı Ölçütleri DSM-5’te de belirtildiği üzere;

A- En az birisi depresif duygu durum veya ilgi kaybı olmak üzere aşağıdakilerden en az beşinin iki hafta süresince hemen her gün var olması

  • Depresif duygu durumu
  • İlgi ve haz kaybı
  • İştah – kilo değişikliği
  • Uyku bozukluğu
  • Psikomotor retardasyon– ajitasyon
  • Yorgunluk – enerji kaybı
  • Değersizlik veya aşırı ve uygunsuz suçluluk hisleri
  • Dikkat toplamada güçlük, unutkanlık, kararsızlık
  • Tekrarlayan ölüm ve intihar düşünceleri, planı, girişimi

B-İşlevselliğin bozulması

C- Fizyolojik bir durum veya ilaca bağlı olmaması

Unutulmamalıdır ki karşılaşılan zorluklar karşısında bir süre bocalamak, ne yapacağını bilememek, mutsuz olmak olağan bir durumdur. Ancak durumunuzun uzaması halinde profesyonel bir yardım almanız faydalı olabilir.

Yakınım Depresyondayken Nasıl Davranmalıyım?

Yakınlarımızı hüzünlü görmek elbette ki çok üzücü ve zorlayıcı bir durumdur. Ancak bazen depresyondaki yakınımıza yardımcı olmak adına sarf ettiğimiz cümleler onların üzerinde tahminimizden daha farklı bir etki bırakabilir. “Üzülmek için bir sebep yok, ne eksiğin var, senden daha kötü durumda olanlar var şükretmelisin, hadi neşelen artık, ne zaman eskisi gibi keyifli olacaksın…” gibi cümleler depresyondaki kişinin üzerinde siz fark etmeden baskı oluşturup anlaşılmadıkları hissine kapılmalarına neden olabilir. Bu yüzden bunun bir süreç olduğunu kabul etmek ve yanlarında olduğunuzu belirtmek bile depresyondaki kişiye çok daha iyi gelecektir. Ayrıca depresyonda olduğunu düşündüğünüz yakınınızı profesyonel yardım alması için yüreklendirmek, motivasyonunu arttırmak çok daha yapıcı bir davranış olacaktır.

Dizge YÜKSEL
Uzman Klinik Psikolog

 

KAYNAKLAR:

Amerikan Psikiyatri Birliği (2013), Ruhsal Bozuklukların Tanımsal ve Sayımsal El Kitabı, Beşinci Baskı (DSM-5) Tanı Ölçütleri Başvuru El Kitabı’ndan, çev. Köroğlu, E., Hekimler Yayın Birliği, Ankara, 91-96.

Uzman Klinik Psikolog Dizge Yüksel
Depresyonda mıyım?