Çocuk Evliliği Kurtarır mı?

ÇOCUK EVLİLİĞİ KURTARIR MI?

ÇOCUK EVLİLİĞİ KURTARIR MI?

Çoğu evlilik güzel hayallerle başlar ancak zaman içinde çiftler arasında yaşanan problemler, sorunları gün yüzüne çıkarır. Aynı evde yaşamaya alışkın olmayan çiftlerde uyumsuzluk sorunları, ailelerinin evliliğe ve çiftlere karışmaları, yanlış anlaşılmalar yüzünden çıkan gerginliklerin büyüyerek tartışmaya dönüşmesi, kıskançlık gibi sayamayacağımız pek çok sebepten ötürü sorunlar yaşanabilir. Üst üste gelen problemler, işin içinden çıkılamaz hale geldiğinde çiftler doğal olarak farklı çözüm arayışına girerler.

İlişkileri yolunda gitmeyen ve problemleri olan bazı evli çiftler, çocuk sahibi olarak ilişkilerini yoluna koymanın doğru bir çözüm yolu olduğuna inanırlar. Çözüm olarak seçtikleri bu yol aslında daha fazla soruna sebebiyet verebilmektedir. Bunlardan ilki; çocuk heyecanı ile üzeri örtülen problemlerin çözülmemesi ve bir süre sonra yeniden katlanarak gündeme gelmesidir. Anne baba olmak ile karı koca olmak farklı rollerdir. Ebeveyn olan çiftin birbirleri ile arasındaki problemleri bebek çözemeyecektir ve ilişkiye ait çözülememiş problemler, sıkıntılar muhakkak ileriki bir zamanda patlama noktasına gelecektir. İkincisi ise çocuğun aslında anne-baba için büyük sorumluluk anlamını taşımasıdır. Bebek aslında çok fazla bakıma ve ilgiye muhtaçtır. Dolayısıyla da bu karar; çiftler arasındaki bir kaostan kaçınmak için değil, getireceği ekstra sorumlulukları derinlemesine düşündükten sonra alınmalıdır. Çift olarak iletişimde sorunlar yaşarken muhtemelen ailenin yeni üyesinin getirdiği sorumluluklar ebeveynlere çok daha fazla ağır gelecek, görev paylaşımı sağlıklı bir zeminde yapılamamış olacaktır. Ki bu durum çiftler arasındaki problemlerin daha da büyümesine, kendilerini daha çaresiz ve yorgun hissetmelerine neden olacaktır.

Üçüncü olası sorun ise ilişkiyi kurtarma sorumluluğu ile dünyaya gelen çocuğun yaşayabileceği duygusal zorluklar ile ilgilidir. Bu sorumluluk aslında hiçbir çocuğun üzerinden kalkamayacağı bir yük olarak, doğduğu günden itibaren bebeğin omzuna yüklenir. Ebeveynleri farkında olmadan ondan çok büyük şeyler isterken, kendisi ihtiyaç duyduğu sıcaklığı, şefkati, ilgiyi ve mutlu çevreyi anne babasından almakta zorlanır. Çünkü aslında problemlerin içinde, tartışmaların, küslüklerin, çatışmaların olduğu mutuz bir dünyaya açar gözlerini. Böyle bir ortamda mutsuz ebeveynlerle, gergin bir ortamda büyüyen çocukta bazı problemler oluşma olasılığı çok yüksektir. Mutsuz bir aile ortamı her yaştan çocuğu olumsuz etkilemektedir. Çatışmalı ortamdaki çocuk problemin kendisinden kaynaklandığını düşünür ve stres, ağır suçluluk, başarısızlık gibi duyguları deneyimler. Çatışmalarda taraf tutması gerektiğini düşünüp, bir ebeveyni koruma, diğer ebeveynle duygusal mesafelenme gibi sorunlar yaşayabilir. Bu sorunlar; depresiflik, içe kapanıklık, kaygı, yeme problemleri, okul başarısızlığı, öfke problemleri ve antisosyal davranışlar ve gibi pek çok psikolojik destek alınması gereken problemlere zemin hazırlayabilir.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde; ilişkileri yolunda gitmeyen çiftlerin sorunlarının kaynağını keşfetmesi ve sorunlarını çözmesi ilk yapılması gereken hamledir. Çift, mutlu beraberliklerine kaldığı yerden devam ettikten sonra çocuk dünyaya getirme kararı almalıdır. Çiftin eş ve ebeveyn olarak mutlu olması, çocuklarıyla da sağlıklı ilişkiler kurmalarını sağlayacaktır.

Problemlerinizi çözemediğiniz noktalarda lütfen destek almaktan çekinmeyin.

Çift ve Aile Terapisi ile ilişkinizdeki problemler profesyonel bakış açısıyla çözülebilir.

Çocuk Evliliği Kurtarır mı?

Çocuk Evliliği Kurtarır mı?” hakkında 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.