Çift ve Aile Danışmanlığı Terapisi

İlişki içerisinde bulunan çiftlerin ya da evlilik müessesesi içerisindeki bireylerin aralarındaki ilişkilerde belirli dönemlerde negatif durumlar meydana gelebilir. Bu negatif olayların daha da büyümesi, çiftlerin bireysel olarak yaşam kalitelerini oldukça aşağı çekeceğinden, geç kalınmadan bir çift ve aile danışmanlığı terapisi alınması çözüm adına alınacak en mantıklı karar olacaktır.

Bir ilişki ya da bir evlilik hayatı, iyi gittiği takdirde kişiler üzerinde gerçekten psikolojik olarak oldukça olumlu etkiler bırakabildiği gibi olumsuz giden süreçlerde de oldukça negatif etkiler oluşturarak, psikolojik olarak ağır problemler yaşanabilecek süreçleri de beraberinde getirebilir.

Hayat standartlarının oldukça değiştiği günümüz şartlarında pek çok evliliğin ve romantik ilişkinin emek harcanmadan, duygular önemsenmeden bir anda bitirildiği göz önünde bulundurulursa; ilişkinin bitme sebebini anlamlandırabilmek, ayrılık sürecine psikolojik sağlamlılıkla girebilmek ve duyguların regülasyonu için bu tip terapilere ihtiyacın her geçen gün arttığı söylenebilir.

Evli çiftler arasındaki ya da ilişki yaşayan çiftler arasındaki her türlü ilişkinin dinamiği, o kişilerin bireysel özelliklerine bağlı olduğu için farklıdır. Yani sorunlu ilişkilerde öncelikle bu ilişkiyi meydana getiren tarafların içsel dinamikleri ve sorunlara yol açan ilişki dinamiklerinin tam olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bu çözümlemenin yapılabilmesi de profesyonel bir çift ve aile danışmanlığı terapisi alınmasını gerektirir.

İlişki içerisindeki tarafların birbirleri ile sürekli küskünlükler yaşaması, sonu gelmeyen kavgalar, iletişim konusundaki başarısızlıklar, aldatmalar, sürekli olarak yalan söyleme, tartışmalarda seviyenin saygısızlık boyutuna gelmesi gibi daha pek çok şekilde örneklendirebileceğimiz sorunlar, evlilikleri ve çiftleri çıkmaz noktaya götürdüğünde, Psikoloji Antalya bünyesindeki uzmanlarımız çiftlere girmiş oldukları bu çıkmaz sokaktan mutlu şekilde çıkabilmeleri için etkili ve profesyonel yönlendirmeler yapmaktadır.

Çift ve aile terapisi

Çift ve Aile Danışmanlığına Hangi Konularda Acil İhtiyaç Vardır?

 • Aldatma sorunu
 • İletişim sorunu
 • İş hayatı sorunlarının ilişkiye yansıdığı durumlar
 • Duygusal olarak ihmal edilme
 • Evliliklerde ailelerin evlilik hayatına fazla dahil olması
 • İlişkilerde tarafların ailelerin ilişkiye sürekli müdahale etmesi
 • Çocuklu ilişkilerde, çocuğun aile içinde ya da okulda problemlerinin başlaması
 • Aile bireylerinden birinin kaybedilmesi
 • Çocukluk çağı travmaların ilişkiye yansıması
 • Taraflardan birinin yaşamakta olduğu psikolojik rahatsızlıklar
 • Cinsel sorunlar
 • Aile içi şiddet
 • Aile içi psikolojik şiddet
 • Yeni evliliklerde uyum süreci sorunları
 • Uzlaşma konusunda yaşanan problemler
 • Boşanma süreci krizleri

Çift ve Aile Danışmanlığı Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

İlk olarak terapistler, çiftlerin bir birey olarak nasıl geçmişlere sahip olduğunu detaylıca öğrenmektedir. Bu bilgilerin ışığında tarafların gösterdikleri işlevsiz davranışların ya da sahip oldukları işlevsiz düşüncelerin sebepleri ve kaynağı daha doğru keşfedilir. Daha sonra da sorunun kaynağının üzerine gidilerek ortak çözüme, eksilerden çok artı noktalara yoğunlaşılmasına, daha sağlıklı ve uzlaşmacı ilişkiler kurulmasına yönelik bir seans süreci geçirilmektedir. Çiftler, çift ve aile danışmanlığı terapisti eğer uygun görürse hem tek başlarına hem de çift olarak ortak şekilde seanslara katılabilirler. Alınacak terapi sonrasında ilişkileri için en mutlu olacakları nihai karar tarafların kendilerine aittir.

Psikolog Aynur Aktürk 
Sıkça Sorulan Sorular

Çift terapisi; bir ilişki içerisinde sorun yaşayan herkese uygulanan bir terapi türüdür. Sevgili, nişanlı, evli, boşanma aşamasında olan veya boşanmış çiftler, iki arkadaş, anne-kız veya iş arkadaşları arasında yaşanan tüm sorunlar, çift terapisinde ele alınarak çözüme kavuşturulur.

Çift terapisine başvurmak için evli olmak şart değildir. Romantik tüm ilişkilerin yanı sıra, aile, arkadaş gibi ikili ilişkilerde sorun yaşayan herkes çift terapisine başvurabilir.

İkili ilişkilerle ilgili yaşanan tüm sorunlar, çift terapisinde ele alınır. Bireysel sorunlar sebebiyle ilişkide sorunlar yaşanıyorsa, bireysel terapi yöntemlerinden de destek alınarak süreç devam ettirilir. Çift terapisine sıkça başvurulan konular; evlilik öncesi danışmanlık, cinsel problemler, boşanma kararı, çiftler arasındaki
iletişim problemleri ve ebeveyn sorunlarıdır.

Evlilik öncesi danışmanlığı kapsamında; evlilik yoluna adım atmış çiftlerin evlilik hayatında yıpratıcı olabilecek olası sorunları tespit edilir. Bu sorunlara evlilik öncesinde müdahale etmek ve çözüme ulaştırmak, çiftin evlilik hayatında bu problemlerle yüzleşmesini önleyeceği için oldukça önemlidir. Çiftlerin sağlam temelli ve mutlu bir evlilik hayatı için evlilik öncesinde bu danışmanlığı almalarını öneririz.

Boşanma danışmanlığı kapsamında; boşanma kararı almış olan çiftlerin iyi bir iletişim ile en sağlıklı şekilde boşanma sürecini yönetmeleri ve varsa çocuğun boşanma sürecinden etkilenmemesi başlıca hedeftir. Çocuğu olan çiftlerin bu danışmanlığa başvurmasındaki en büyük sebep ise; boşanma sürecinden sonraki dönemde anne, baba ve çocuk ilişkisinin nasıl olacağı konusudur. Bu danışmanlık ile anne, baba ve çocuk ilişkisinin temelini oluşturmak ve çocuğun boşanma sonrasındaki dönemde çocuğa nasıl davranılması ve iletişimin nasıl olması gerektiği ile ilgili yol haritası belirlenir.

Çift ve Aile Danışmanlığı Terapisi

Çift ve Aile Danışmanlığı Terapisi” hakkında 71 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.