Bipolar Bozukluk ve Belirtileri

bipolar

bipolar

 

Psikolojik problemler arasında sıklıkla rastlanan ve bireyin duygu durumunu direkt olarak etkileyen en önemli problemlerden biri bipolar bozukluktur. Bipolar bozukluk, kişinin gündelik hayatını ciddi anlamda zorlaştırmakta ve sosyal hayatında problemlere sebep olmaktadır.

Toplumda yaygın olarak görülen bipolar bozukluğun diğer adları; manik-depresif bozukluk ve iki uçlu duygu durum bozukluğudur. Bu isimlerden de anlaşılacağı üzere kişi, manik ve depresif duygu durumlarını uçlarda yaşar.

Bipolar Bozukluğun Belirtileri Nelerdir?


Bipolar bozukluk, genelde 20’li yaşlarda ortaya çıkar. Bipolar bozukluğun belirtileri; mani dönemi ve depresif dönem olarak 2’ye ayrılmaktadır.

Mani döneminde kişide aşağıdaki belirtiler görülür;
Aşırı neşelidir
Kendini çok mutlu hisseder
Çok konuşkandır
Özgüvenlidir
Cinsel istekte artış vardır
Para harcamaya aşırı eğilimlidir.

Depresif dönemde ise mani dönemin tam tersi belirtiler görülür;
Enerji çok düşüktür
Kendini yorgun hisseder
Ümitsizlik hissi vardır
Herkesten uzaklaşmak ister
Unutkanlık vardır
Kendini değersiz hisseder
İntihara meyillidir.

Bipolar bozuklukta manik – depresif duygu durum değişiklikleri dönemsel olabileceği gibi aynı dönemde de yaşanabilir. Mani ve depresyon semptomlarının aynı dönemde yaşandığı karma dönemde (mix epizod) kişi çok neşeli olduğu pozitif ruh halini; düşük enerji, yorgunluk gibi depresyon belirtileriyle birlikte yaşamaktadır. Bipolar bozukluğun karma dönem şeklinde seyrettiği aynı dönemde yaşanan bu uç duygu durum değişiklikleri, kişilerde intihar riskini de oldukça artırmaktadır.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri Nelerdir?

Bipolar bozukluğun nedenleri hala tam olarak bilinmemekle birlikte stres ve genetik yatkınlığın, bu psikolojik bozukluğun oraya çıkmasında önemli faktörler olduğu söylenebilir.

Bipolar bozukluk tanısını koyacak kişi bir uzmandır. Bipolar bozukluğa sahip bazı kişiler, yaşıyor olduğu bu psikolojik bozukluğu kabullenmeyip uzmana danışma konusunu reddedebiliyor. Bu noktada aile ve çevre desteği çok önemlidir çünkü uzman yapacağı görüşme ve uygulayacağı testler sonucunda bipolar bozukluk tanısını koyar ve işlev kaybının düzeyini belirleyerek tedavi ve terapiye yön verir.

 

Bipolar Bozukluk ve Belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.